23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Egemenlik rallisi !
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:15

'Egemen'lik rallisi !

Egemen Bağış müjdeyi verdi! 2011 Dostluk ve Barış Rallisi, KKTC'ye de gelecek!

Türkiye Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış , 9 Mayıs Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye'ye gelen 2011 Dostluk ve Barış Rallisi'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ( KKTC ) gitmeye ikna etti. Bağış, " Avrupa Birliği kurumlarının unuttuğu, tecrit edilmiş KKTC 'yi Avrupa sivil toplumu unutmadı" dedi.

 

Bağış, Ralli'nin KKTC 'ye varışı sonrası mesajında, Türkiye Avrupa Birliği Genel Sekreterliği tarafından 9 Mayıs Avrupa Günü Etkinlikleri çerçevesinde bir sivil toplum girişimi olarak desteklenen Ralli'nin, Almanya'nın güneyinden başlayan yolculuğunun Ürdün'de sona ereceğini hatırlattı.

 

 

Bağış: “Çözüme katkıda bulunacak”

 

9 Mayıs Avrupa Günü çerçevesinde, Türkiye'nin Avrupa Birliği’nin doğal bir parçası olduğuna inanan Avrupalı dostlar tarafından Türk halkına verilebilecek güzel hediyeler olduğuna işaret eden Bağış, şöyle devam etti:

 

"Rallicilerin bir diğer anlamlı hediyesi ise 6 Mayıs sabahı Ankara'dan yolcu ederken ipucunu verdiğim sürpriz haberiydi. Yani heyetin KKTC’ye gidiyor olması. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'diklenmeden dik durma' temelli dış politika vizyonunun neticesinde KKTC 'ye uygulanan haksız, yersiz ve mantıksız ambargoların delindiğine şahit oluyoruz.

 

Avrupa Birliği kurumlarının unuttuğu, tecrit edilmiş KKTC'yi Avrupa sivil toplumu unutmadı. 12 Avrupa ülkesinden yaklaşık 400 araç ve yaklaşık 700 ralli sporcusundan oluşan dostluk ve barış konvoyu KKTC'ye giderek çözüm süreçlerine katkıda bulunacak.”

 

 

“Umarım adı gibi kalıcı barışı getirir”

 

Hükümet olarak sadece altyapıda değil tüm etkinliklerde çılgın ve cesur projelere imza attıklarını vurgulayan Bağış, bu çapta uluslararası bir spor organizasyonunun ilk kez KKTC'ye gidişine ve adeta ambargolara meydan okuyuşuna 9 Mayıs Avrupa Günü'nde tanıklık edildiğini belirtti.

 

Bağış, "Dilerim bu Ralli organizasyonu, adı gibi adaya kalıcı barışın ve dostluğun gelmesine vesile olur" dedi.

 

Bu anlamlı yolculukta yer alan başta Barış ve Dostluk Rallisi Komite Başkanı Wilfried Gher, Türk takımı ve kaptanı Nadir Serin olmak üzere tüm yarışmacıları kutlayan Bağış, ayrıca, teşvik ettikleri ve destekledikleri bu projenin gerçekleşmesine katkıda bulunan başta Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek olmak üzere Türkiye'deki ve KKTC'deki tüm yetkili ve kurumlara teşekkür etti.

 

 

Erhan Erçin: Tanıtıma katkı

 

Klasik otomobil ralli organizasyonu tarafından düzenlenen, Almanya'da başlayıp Ürdün'de sona erecek "Dostluk ve Barış" rallisine katılan araçlar rallinin KKTC etabı için Girne'ye geldi.

 

Gemilerle Girne limanına ulaşan araçları Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin, Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Kurumu görevlileri ve diğer yetkililer karşıladı.

 

Erhan Erçin, organizasyonla ilgili olarak AA'ya yaptığı açıklamada, Avrupa gününün kutlandığı bugünlerde dostluk ve barış rallisinin KKTC'ye gelmesinin ülkeye uygulanan haksız izolasyonların ne kadar anlamsız olduğunu gösterdiğini söyledi, bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

 

Erçin, Almanya'dan yola çıkıp Ürdün'e geçecek uluslararası rallinin KKTC'den geçecek olmasının son derece önemli olduğunu belirterek, KKTC'nin değişik sportif etkinliklerde yer alamaması nedeniyle bu tür organizasyonları ülkede pek göremediklerini kaydetti.

 

Bu organizasyonun bir sportif etkinlik olduğuna işaret eden Erçin, "Bunu bir sportif etkinlik olarak görüp bu tür etkinliklerin ülkemizde olmasının ne kadar doğal ve normal olduğunu göstermemiz gerekiyor" dedi.

 

Olayın turizm boyutuna da değinen Erçin, 600 kadar sürücünün ülkede değişik yerleri gezip görerek tanıtıma katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

Ralliye 12 Avrupa ülkesinden 111 takım, 355 otomobil, 666 yarışçı katılıyor. Almanya'da başlayan ve Türkiye'den de geçen rallinin Asya etabı ise Mısır'da başlayıp Ürdün'de son bulacak.

 

 

10 günlük diplomasi…

  • 2 Mayıs’ta Türkiye organizasyonla ilgili bilgiyi KKTC’ye ileterek, “10 gün içinde hazırlanabilir misiniz, var mısınız?” diye sordu.

  • Aynı gün, 3 saat içinde geri Türkiye Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’ne KKTC yetkilileri dönüş yaparak, “varız ve hazır oluruz” denildi… Bir yıl önceden hazırlanması gereken söz konusu organizasyon büyük bir gizlilik içinde yapıldı. Nedeni, Güney Kıbrıs’ın organizasyonu engelleme olasılığıydı.

  • Ralli’nin Suriye’den geçişine ilişkin bir deneme daha yapıldı ancak “kapılar kapalı” cevabı alındı.

  • Almanya, rallinin Güney Kıbrıs’tan geçişine ilişkin girişim başlattı ancak Ankara’nın baskısı sonrası geri adım attı.

  • KKTC’de 300’ün üzerinde aracı taşıyacak 4 gemi de ayarlandıktan sonra tüm hazırlıklar tamamlanmış oldu.

  • Başbakanlık, Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi, Kuzey Kıbrıs TURİNG Otomobil kurumu, KT Klasik Otomobil Kulübü ve KT Klasik ve spor otomobil kulübü koordineli ve süratli bir şekilde hazırlıklarını bir hafta içine sığdırmayı başardı.

  • Gümrük ve polis yetkilileri de kusursuz çalıştı…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ