14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düşük ücretli daha fazla almalı!
31 Ağustos 2012 Cuma 09:35

Düşük ücretli daha fazla almalı!

‘Kamu maaşlarında eşit artışta’ uzlaşma vatandaşı tatmin etmedi

Onur EVRENSEL

Maliye Bakanlığı ile kamuda yetkili sendikalar geçtiğimiz gün bir araya gelerek uzlaşıya vardı. Yapılan görüşmeler sonucunda ‘Kamu maaşlarında eşit artış’ yapılması konusunda uzlaşma sağlandı. Haberdar gazetesi ‘Kamu maaşlarında eşit artış’ uzlaşmasını halka sordu. Vatandaş hayat pahalılığı ve gelir adaletsizliğinden yakınarak, düşük maaş alanlara yüksek, yüksek maaş alanlara düşük artış verilmesini istedi.

 

Sümer Çamlı

“Düşük gelirliler tatmin edilmeli”

Maaşlarda zam yaparken düşük maaş alanlara daha yüksek oranlarda zam yapılmalı. Hayat pahalılığı en çok düşük gelirlileri etkiliyor. Bence yukaridakilere daha az zam, düşük gelirlilere daha çok zam yapılmalı. O zaman refah seviyemizin yükseleceği kanaatindeyim.

 

Beril Mitsadalı

“Maaşı düşük olanlar mağdur”

Ülkemizde ne yazık ki maaşı düşük olanlar büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. Ekonomik krizden en çok düşük gelirliler etkileniyor. Düşük gelirlilerin maaşlarına daha yüksek oranlarda zam yapılırsa mağduriyet giderilir.

 

Sibel Çamlı

“Az maaş alana çok zam yapılmalı”

Ekonomik koşullar her geçen gün insanları zorlamaya devam ediyor. Tüketim ürünlerine yapılan zamlar insanları zor duruma sokuyor. Alım gücünde yaşanan azalmanın giderilmesi için az maaş alanlara yüksek miktarda zam, çok maaş alanlara düşük miktarda ya da hiç zam yapılmaması gerekiyor.

 

Vedat Alaçam

“Düşük maaşlıya yüksek zam yapılmalı”

Sendikalarla Maliye Bakanlığı’nın uzlaşma sağlaması olumlu bir gelişme. Ancak  yeterli değil çünkü arada büyük bir maaş farkı var. Düşük maaş alanların maaşlarına daha yüksek oranlarda zam yapılmalı. Yüksek maaş alanların maaşlarına da daha düşük oranlarda zam yapılmalı. Böyle olunca gelir adaletsizliğinin ortadan kalkacağı kanısındayım.

 

Işık İkidereli

“Halk zor durumda”

Halk çok zor bir durumda. Temel tüketim maddelerine her an zam yapılıyor ve insanlar geçinemez hale geliyor. Eşit artış yerine düşük maaş alan insanlara daha çok zam yapılmalı. Yüksek maaş alanların zaten geçim sıkıntısı yok.

 

Umut Özengin

“Maaş farkı yüksek”

İnsanlar arasında çok yüksek bir maaş farkı var. Aynı oranda zam yapılırsa bu fark kapanmaz. Az maaş alan insanlar mağdur durumda.

 

Atilla Terzi

“Verilen sözler tutulmalı”

Maliye Bakanlığı ile sendikaların uzlaşma sağlması sevindirici bir gelişme. Herkese eşit oranda maaş zammı yapılması bence olumlu bir gelişme. Herkes eşit olacak ve adeletsizlik ortadan kalkacak. Bu şekilde eşit davranırlarsa hükümete olan güven artar. Ancak verilen sözlerin tutulması gerekiyor.   

 

Hasan Uçar

“Diğer ürünleri zam yapılmasın”

Ülkede ekonomik kriz var. Ekonomik krizin olduğu bir dönemde herkesin maaşına eşit oranda zam yapılması olumlu bir gelişme. Ancak bunun yanında diğer herşeye de zam yapılırsa maaşlara yapılan zammın bi anlamı kalmaz. Eğer maaşlara zam yapılıp tüketim maddeleri pahalılaşmazsa insanların alım gücü artar.

 

Nuri Ünüçok

“Ucuzluk olsun”

Maaşlara eşit oranda zam yapacaklarına fiyatları düşürsünler. Ucuzluk olsun vergiler insin. İşte o zaman insanların alım gücü artar ve hayat ucuzlar. Bir de düşük gelirli  insanlara daha fazla maaş artışı yapmalılar.

 

Cevdet Beysoydan

“Halk fakirleşti”

Ekonomik gelişmeler iç açıcı değil. İnsanların aldıkları maaşlar geçinmelerine yetmiyor. Halk gün geçtikçe fakirleşiyor. Hükümet genelde vaad ettiklerini yapmıyor. Ancak eşit oranda zam yaparsa bu yeterli olmaz az maaş alana daha çok zam yapması gerekiyor. Durum böyle olursa hükümete olan güven artar.

 

Arif Gökşar

“Düşük maaşlara daha çok zam yapılmalı”

Kamu-İş’de eskiden sendikacı olarak görev aldığım dönemlerde maaş dengesizliğinin giderilmesi için çok mücadele verdim. Hayat pahalılığı yaparken, herkese eşit davranılmalı. Birşeye zam yaptığınız zaman bundan en çok düşük maaş alanlar etkileniyor. Yüksek maaş alanlar zamlardan zaten çok az etkileniyor. Ancak düşük maaşları yükselterek bunun önüne geçebiliriz.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ