10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Dünyayla entegreyiz”
14 Nisan 2011 Perşembe 13:14

“Dünyayla entegreyiz”

Bölgenin en büyük finans kongresi DAÜ ev sahipliğinde başladı

38 ülkeden akademisyen ve bankacıların katıldığı, bölgenin en büyük finans kongresi DAÜ ev sahipliğinde başladı. Açılışta konuşan Maliye Bakanı Tatar, “Küçük bir ülke olmamıza ve tanınmamamıza rağmen uluslararası finans kurallarına uyuyoruz, dünyayla entegreyiz” dedi…

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümü’nün düzenlediği “Uluslararası Bankacılık ve Finans Yaklaşımları Kongresi” Salamis Bay Conti Resort Hotel’de başladı.


Türkiye de dahil olmak üzere bölgenin en büyük ve konusunda ilk olarak nitelendirilen kongreye 38 ülkeden akademisyen ve bankacı katılıyor.3 gün sürecek olan kongrede bankacılık ve finans konusunda dünyaca ünlü isimler; New York Üniversitesi’nden Prof. Anthony Saunders, Harvard Üniversitesi’nden Prof. Jay Rosengard, Queens Üniversitesi’nden Prof. Frank Milne ve Londra Üniversitesi’nden Prof. Misaine Lasfer ana konuşmacı olarak katılıyorlar.


Yaklaşık 200 bildirinin sunulacağı kongrede, “küresel ekonomik kriz”, “bankacılık ve finans sektörleri” ve son zamanlarda yıldızı parlayan ve katılımcılar arasında da ilgi uyandıran “İslam bankacılığı” gibi konular ele alınacak.Tatar: Finans sektöründe dünyayla entegre olduk


Açılış töreninde bir konuşma yapan Maliye Bakanı Ersin Tatar, KKTC’nin küçük ve tanınmayan bir ülke olmasına rağmen bankacılık ve finans sektöründe dünyayla entegre olduğunu ve uluslararası kural ve yasalara uyduğunu ifade etti.


Avrupa Birliği ülkeleri arasında uluslararası bankacılık ve finans kurallarına uymayan ve Güney Kıbrıs gibi kara para aklama konusunu istismar eden ülkeler bulunduğuna dikkat çeken Tatar, “Küçük ve tanınmayan bir ülke olmamıza, Avrupa Birliği üyesi olmamamıza rağmen ciddi bir şekilde uluslararası kurallara uyuyoruz, bağlıyız” dedi.


Bakan Tatar, uluslararası bankacılık ve finans konusunda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’yla sürekli temas halinde olduklarını ve veri alışverişinde bulunduklarını kaydetti.Bıçak: Eğitim kalitesinin gelişmesinde kurumların katkıları önemli


Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak da, büyük ve önemli bir organizasyonun KKTC’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, eğitim kalitesinin gelişmesinde, söz konusu organizasyonda olduğu gibi özel kurumların katkılarının öneminin büyük olduğunu ifade etti.


Bıçak, YÖDAK’ın yaptığı çalışmalar ve KKTC üniversitelerinin uluslararası akreditasyonlarıyla ilgi katılımcılara bilgi verdi.Öztoprak: 68 farklı ülkeden yaklaşık 15 bin öğrenci


DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak da, KKTC’nin en köklü üniversitesi olan DAÜ’nün 68 farklı ülkeden yaklaşık 15 bin öğrencisi bulunan ve birçok uluslararası akreditasyonu bulunan bir üniversite olduğunu söyledi.
 


Delikanlı: 7 bin olan şube sayısı 10 bine yükseldi


Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkan Yardımcısı İhsan Uğur Delikanlı da, Türkiye’deki bankacılık sektörünün gelişimi ve düzenlemelerle ilgi bilgi verdi.
Delikanlı, BDDK’nın 10 yıldır çalışmalarını yoğunlaştırdığını ifade ederek, 2001 yılında 31 milyar TL olan banka kredi rakamlarının 2010 yılında 500 milyar TL’yi aştığını, bankaların 7 bin olan şube sayılarının ise 10 bine yükseldiğini kaydetti. Delikanlı, yapılan düzenlemeler sonucunda Türkiye’deki bankacılık sisteminin çok daha şeffaf bir duruma geldiğini belirtti.

 Jenkins: 300 katılımcı başvurdu
 

Kongre Eşbaşkanı Doç. Dr. Hatice Jenkins de, kongreyi bir yıllık bir hazırlığın sonucunda gerçekleştirdiklerini kaydetti. Jenkins, kongreye 65 ülkeden 300 katılımcının başvurduğunu, resmi katılımın ise 38 ülkeden 200 katılımla gerçekleştiğini söyledi.Jenkins, 3 gün sürecek kongrede, bankacılık ve finans konularının farklı perspektiflerden ele alınacağını kaydetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ