17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın en derin gölü Baykal!
12 Haziran 2013 Çarşamba 13:18

Dünyanın en derin gölü Baykal!

Sibirya’da bulunan Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü olma özelliğini taşır

Baykal Gölü, 640 km uzunluğunda ve 80 km genişliğindedir. 1 kilometreden fazla olan derinliğiyle 23.000 kilometreküp su barındırır. Gölün bazı kısımlarındaki su o kadar berraktır ki 40 metre aşağısındaki canlılar ve bitkiler kolaylıkla görülebilir.

Aralık ayında gölün kenarlarını kalın bir buz tabakası kaplamaya başlar. Ocak’a gelindiğinde ise tüm yüzey buz tutmuş haldedir. Buz tabakası Nisan-Mayıs aylarına kadar erimez. Bölgede yaşayanlar bu kalın buz tabakasının üzerinden araçlarıyla rahatlıkla geçmektedir. 1904-1905 yılları arasında Rus-Japon Savaşı esnasında buz tabakasının üzerine demir yolu döşendiği bilinmektedir.

Baykal Gölü’nün güney ucunun 70 km kuzey batısında bulunan Irkutsk şehri, pek çok gezgincinin uğrak yeridir. Trans- Sibirya treni Moskova’ya giderken burada durmaktadır.,

Irkutsk’a gelenler soğan şeklindeki kubbeleri, klasik yapıları ve ahşap mimarisinin örneklerini görebilmektedir.

Rusların Baykal Gölü’nü Sibirya’nın İncisi olarak gördüğüne dair kayıtlar vardır. 25 milyon yıldan daha fazla süredir bölgede bulunan Baykal Gölü ekosisteminde, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan 1000’den fazla hayvan türü barınmaktadır.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ