18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın bankası Girnede buluştu!
22 Nisan 2011 Cuma 11:21

Dünya'nın bankası Girne'de buluştu!

ADFIAP ile 22 ülkeden finans çevreleri KKTC'de bir araya geldi!

Asya Pasifik Bölgesi Kalkınma Finans Enstitüleri Birliği’nin (ADFIAP) Genel Kurulu Acapulco Otel’de başladı. 22 ülkeden finans çevrelerini KKTC’de buluşturan genel kurulun resmi açılışı ise Başbakan İrsen Küçük ve ilgili bakanların da katılımıyla dün yapıldı.

 

“Küresel Konular ve Trendler : Milli Kalkınma Finans Kuruluşlarının Stratejik Rolü, Kaynakları ve İlişkileri” ana temasıyla bugün sona erecek genel kurul kapsamında bir çok konferans, açık oturum ve sunum yapılacak.KKTC Kalkınma Bankası’nın evsahipliğini yaptığı genel kurulun dünkü resmi açılış töreninde konuşan Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türkü’nün karşı karşıya bırakıldığı izolasyonların herkes tarafından yakından bilindiğini ancak buna rağmen karamsar veya umutsuz olmadığını anlattı ve ADFIAP’ın Genel Kurulu toplantısını KKTC’de yapmasını örnek gösterdi. ADFIAP gibi uluslararası örgütlerin KKTC’de bu tarz organizasyonlar düzenlemelerinin Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından teşvik edildiğini kaydeden Küçük, uluslararası toplantıların Kıbrıslı Türklerine izolasyonların kaldırılmasına ve ekonomik kalkınmaya katkı yaptığını söyledi.


 


Küçük: Özel sektörün gelişmesi öncelikli hedef


İrsen Küçük, bir ülkenin sürdürülebilir bir yapıya sahip olmasının özel sektörün desteklenmesi ile mümkün olabileceğini, hükümetin özel sektörün güçlendirilmesini öncelikli hedef olarak belirlediğini, bu doğrultuda ciddi adımlar atmaya devam ettiğini kaydetti.

 Atun: Küresel krizden etkilenmemiz doğal


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, tüm dünyayı etkisi altında alan ekonomik kriz karşısında tüm dünyada iyileşme yönünde hamleler yapıldığını, küresel büyümedeki yavaşlamanın azalan bir hızla devam edeceği kaydetti.KKTC’de ise son iki yılda uygulanan mali disiplin sayesinde ekonominin dış şoklara karşı göreceli olarak dirençli hale getirilmeye çalışıldığını ifade eden Atun, küresel krizin derinliği ve KKTC’nin uluslararası sistemle bütünleşme düzeyi dikkate alındığında gelişmelerden etkilenmesinin doğal olduğunu kaydetti.

 Tatar: Gelişmiş finansal bir yapıya sahipiz


Maliye Bakanı Ersin Tatar da, küçük bir ekonomiye sahip olan, uluslararası topluma entegre olmaya çalışan KKTC’nin gelişmiş finansal bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. KKTC’nin tanınmadığını ve pek çok engelle karşılaştığını kaydeden Tatar, KKTC’nin temiz bir banka yapısı olduğunu söyledi.Transferleri her zaman Merkez Bankası aracılığı ile gerçekleştirdiklerini belirten Tatar, para transferinde çok hassas olduklarını kaydetti.Tatar, Kıbrıs Türklerinin uluslararası toplumun bir parçası olmayı hak eden bir halk olduğunu ve bunu başaracaklarını kaydetti.

 

 

Fonseka: Planlama yapmak için iyi bir zaman


ADFIAP Başkanı Nihal Fonseka ise, 2008’de tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizin geride kaldığını, planlama yapmak için iyi bir zaman olduğunu söyledi. Son yaşanan küresel ekonomik krizde görüldüğü gibi, bir ülkede yaşanan ekonomik sorunların küresel boyut alabildiğini belirten Fonseka, “Küresel Konular ve Trendler : Milli Kalkınma Finans Kuruluşlarının Stratejik Rolü, Kaynakları ve İlişkileri” konusunun bu bakış açısıyla ana gündem seçildiğini söyledi.

 Köseoğlu: Finans kuruluşlarının önemi iyice anlanmalı


Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aydın Köseoğlu da, toplantının Asya-Pasifik bölgesindeki kalkınmaya yeni bir kilometre taşı koyacağını, ADFIAP üyeleri arasında var olan diyalogu ve bilgi alışverişini daha da verimli hale getireceğini söyledi.Dünya genelinde yaşanan doğal afetlerle daha da ağırlaşan mali krizin etkilerinin devam ettiğini kaydeden Köseoğlu, kalkınma finans kuruluşlarının öneminin, küresel finans krizinin ve ekonomik durgunluğun yaşandığı bu dönemde daha da belirginleştiğini söyledi.Ataner: Bir hayalimiz gerçekleşti mutluyuz


Kalkınma Bankası Genel Müdürü Ahmet Ataner de, 1998 yılından beri aktif üyesi oldukları ADFIAP’ın, dünya çapındaki faaliyetlerine bir gün KKTC’de de bir faaliyet gerçekleştirmeleri hayali ile katıldıklarını ve bugün bu hayalin gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi.Açılış konuşmalarından sonra ADFIAP Başkanı Nihal Fonseka Başbakan İrsen Küçük, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Köseoğlu ve Genel Müdürü Ahmet Ataner’e teşekkür plaketi sundu. Konferans ve sunumlarla devam eden Genel Kurul, bugün sona erecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ