25 Haziran 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyada ve Türkiyede işsizlik
12 Ağustos 2013 Pazartesi 09:40

Dünyada ve Türkiye'de işsizlik

Bir ülkenin büyüme seviyesiyle istihdam edilen kişi sayısı arasında....

Ünsal BAN

Bir ülkenin büyüme seviyesiyle istihdam edilen kişi sayısı arasında doğrusal bir ilişki vardır.

Bu kadar kritik bir konumdaki işsizlik oranı, "kriz ortamı para politikaları"nın belirlenmesinde önemli bir gösterge olarak kullanılmaktadır. İşsizlik oranı, "QE3 programının sona erdirilmesi" meselesinde de takip edilen göstergeler arasındadır.

İngiltere Merkez Bankası'nın gösterge faiz oranını tarihinde ilk kez işsizlik oranına bağlamış ve mevcut oranları, işsizlik oranı yüzde 7'ye düşene kadar sabit tutacağını açıklamış olması dikkat çekicidir.

Peki, para politikalarının belirlenebilmesi açısından bu kadar büyük önem taşıyan işsizlik oranları bugün hangi ülkede hangi seviyelerdedir?

 

ABD'de durum

Bir başarı hikâyesinden bahsedilebilir. ABD'deki işsizlik oranı temmuz ayı itibariyle yüzde 7,4'e düşmüştür. Hedeflenen işsizlik seviyesinin yüzde 6,5-yüzde 7,25 aralığında olduğunu ve düşüş eğiliminin 2010'dan bu yana devam ettiğini göz önünde bulundurduğumuzda, benimsenen politikaların başarılı bir şekilde takip edildiğini görüyoruz.

 

Avrupa'da sıkıntı

Görünüm pek de olumlu değil. Avrupa için tünelin sonundaki ışık görünmüyor; tünelin sonunun olup olmadığı bile belirsiz… Bölgenin sanayi-üretim gücünü elinde bulunduran Almanya haricindeki ülkelerde işsizlik oranları üzerindeki yukarı yönlü baskı devam ediyor. Almanya yüzde 5,4'lük işsizlik oranı ile en rahat ülke durumundadır. Sıkıntılı ülkelerden İspanya ve Yunanistan'da nüfusun geneli için yüzde 20'lerde olan işsizlik oranı, 25 yaş altı gençler arasında ise yüzde 60'lara yaklaşmaktadır. İşsizlik oranı, İtalya ve Fransa gibi büyük ekonomilerde dahi yüzde 11-12 seviyelerindedir.

 

Türkiye'de durum

Ekonomik istikrar ve para politikaları açısından Türkiye için de büyük önem taşıyan işsizlik oranı, Haziran 2012'de bugüne kadarki en düşük seviye olan yüzde 8,9'u gördükten sonra ufak bir yükseliş eğilimine girmiştir. Bugünlerde kısmen yatay bir seyirde hareket eden işsizlik oranı, nisan ayında yüzde 9,3 olmuştur.

 

Üretime destek

İşsizlik oranında küçük çaplı bir yükseliş görülürken, istihdam edilen kişi sayısı 1 milyon 61 binlik bir artışla 25 milyon 691 bine ulaşmıştır.

Yazı girişinde de ifade ettiğimiz gibi, bir ülkenin büyüme seviyesiyle istihdam edilen kişi sayısı arasında doğrusal bir ilişki vardır.

Türkiye’de istihdam edilen kişi sayısının ciddi ölçüde artması, büyüme hedeflerinin tutturulabileceğinin önemli işaretlerindendir.

Sonuç olarak: İstihdam seviyesinin artması hayati derecede öneme sahiptir. Sanayideki üretim gücünü elinde tutan Almanya ve üretimi parasal genişleme ile destekleyen ABD, işsizlik probleminin nasıl aşılabileceğine dair önemli misaller olmuştur. Yunanistan, İspanya, Portekiz, hatta İtalya ve Fransa'nın üretime görece az ağırlık vermeleri, bu ülkelerdeki işsizlik problemlerini büyütmüştür. İstihdam oranını artırma çabasındaki Türkiye'yi yönetenler bu durumun farkındadır. Bundan dolayı da üretim faaliyetlerini desteklemektedir. Ne kadar üretim o kadar iş, formül bu kadar basit!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ