16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünün Işığı okurla buluştu
09 Ocak 2012 Pazartesi 12:17

'Dünün Işığı' okurla buluştu

25 yılda topluma 24 eser kazandıran Gökçeoğlu'nun hayatı kitaplaştırıldı...

Araştırmacı-Yazar Mustafa Gökçeoğlu’nun biyografisini “Dünün Işığı” adıyla kitaplaştıran emekli öğretmen Aydan Afşaroğlu, katkıda bulunanların da katılımıyla kitabını tanıttı.


Dorian Restoran’da düzenlenen kokteylli tanıtımda okurlarına kitabını imzalayan Afşaroğlu, “Onlarca eseriyle Kıbrıslı olduğumuzu hatırlatan hocamızı, Gökçeoğlu’nu yazmak toplumsal görevdi” dedi.

 Gökçeoğlu’dan teşekkür

 

Tanıtım etkinliğine katılan Gökçeoğlu da, biyografisinin yazılmasından duyduğu memnuniyeti belirtti ve yoğun emek harcayan Afşaroğlu’na teşekkür etti. Tanıtım etkinliğinde, kitapta Gökçeoğlu ile ilgili anı ve görüşlerini aktaran Karikatürist Hüseyin Çakmak, Araştırmacı-Yazar Ali Nesim, halk danslarının duayenlerinden Rifat Arşehit de konuşma yaptı.
 

 

Gönyeli bölgesine has özellikler ele alındı


Özellikle sözlü edebiyat ve dil değerleri üzerine derlemeler yapan; atasözleri, deyimler, bilmeceler, tekerleme, öykü ve efsaneler, destan ve maniler dahil her biri için ayrı eserler yayınlayan; 25 yılda topluma 24 eser kazandıran Gökçeoğlu kitapta, doğumundan eserlerine, öğretmenliğinden hiciv ustalığına, köklerinden özel hayatına kadar her yönüyle irdelendi... Karısıyla iki kez evlenmesinden; Gönyeli bölgesine has ‘eğri ayaklılık’tan ‘kınalı/paslı diş’e birçok özelliğin genetik mi, yoksa su ve beslenme şeklinden mi kaynaklandığına kadar...
 

 

Alıntılara da yer verildi


Gökçeoğlu’nun albümünden geniş bir kesitin de sunulduğu kitapta alıntılarla bağlantılı olarak Neriman Cahit’ten Özker Özgür’e, Ayla Haşmet’ten Muzaffer Gürkan’a, Urkiye Mine Balman’dan Ahmet Savalaş ve Hikmet Afif Mapolar’a kadar bir çok isimle ilgili biyografik bilgiye de ek olarak yer verildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ