17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duayen gazeteci Birand’ı kaybettik!
18 Ocak 2013 Cuma 09:00

Duayen gazeteci Birand’ı kaybettik!

Türk basınının duayen ismi Mehmet Ali Birand, dün hayatını kaybetti

1964 yılında Milliyet’le başladığı gazetecilik serüveninde Brüksel’e uzanan yolculuk ‘meslekte dönüm noktam’ dediği 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’yla ön plana çıkmayı başaran Mehmet Ali Birand’a dünya basının kapısı da aralanırken 1976’da yayınladığı ‘30 Sıcak Gün’ kitabıyla da Kıbrıs’la olan bağlarını güçlendirir. Meslek hayatı boyunca Kıbrıs’tan da Kıbrıs sorununundan da uzak duramayan Birand, 20 Temmuz çıkarmasının perde gerisini anlattığı ‘Kıbrıs’ın 50 Yılı Belgeseli’ ile de bu küçücük ada ve ada insanı ile de özdeşleşmeyi başarır. Ve sene 2004, aylardan Mart Kıbrıs’taki barış arayışlarında bugüne kadarki en ileri adım olan Annan Planı’na son biçimini vermek üzere taraflar İsviçre’de ve sürdürülen pazarlıkları yakın takipte olan Birand’dan geliyor yine ilk açıklma heyecanla “Evet Çiğdem, şu anda görüşmeler Karpaz’a kilitlenmiş durumda. Türk tarafı Karpaz’ı cebinden çıkarıp ‘verdim’ dese anlaşma olacak!..”

 

Vaktiyle, Amerikalı diplomat Richard Holbrooke’un bir “terminatör” gibi Kıbrıs sorununu çözeceğini de öne sürmüştü. Bu gerçekten önemli diplomat artık hayatta değil, Rauf Denktaş da. Kıbrıs sorunu  ise yerli yerinde duruyor. Birand’ın hikâyesi de hep umut ettiği Kıbrıs sorunun çözümünü göremeden dün sona eriyor.

 

Birand'ın cenazesi yarın Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek...

 

Oğlu açıkladı: “18.29'da babamı kaybettik”

Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand'ın hayatını kaybettiği açıklaması  doktorlarla birlikte kameralar karşısına geçen Birand'ın oğlu Umur Birand'dan geldi.

 

Gözyaşlarını tutmakta zorlanan Umur Birand, "Dün çok normal ve standart bir stent değişikliği sırasında babamın kalbi durdu. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kalbi çalıştırılamadı ve yaşam destek ünitesine bağlandı. Maalesef bu akşam (dün akşam) 18.29'da babamı kaybettik. Çok acı çekmediğini düşünüyoruz" diye konuştu.

 

Kurtarılamadı...

Usta gazeteci Birand safra kesesine stent takılması için önceki gün Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'ne kaldırılmış ve ameliyat olmuştu.72 yaşındaki deneyimli gazeteci Birand'ın operasyon sırasında kalbinin durduğu ve doktorların çabasıyla yeniden çalıştırıldığı ortaya çıkmıştı.

 

Amerikan Hastanesi’nden yapılan son açıklamada ise,“Safra yollarındaki darlığa yönelik bir girişim geçiren Mehmet Ali Birand, gözlenen kardiyak sorunlar nedeniyle yoğun bakımda izlenmektedir” denilmişti. Birand’ın bu sabah saatlerinde durumunun kötüye gittiği ve beyin ölümünün gerçekleştiği bilgisi gelmişti.

 

Mehmet Ali Birand'ın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ve saat 18.29'da hayatını kaybettiği belirtildi.

 

Birand'ın cenazesi yarın Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

 

Mehmet Ali Birand (1941-2013)

1941 İstanbul doğumlu, gazeteci, yazar, yapımcı ve sunucu. Köşe yazarlığı da yapan Mehmet Ali Birand, medyanın bir çok kolunda çalışmış, dil sürçmeleriyle tanınan, AB parlementosundaki bir çok bürokratın bildiği ya da adına aşina olduğu Türk gazeteci. Özellikle zor ve tehlikeli şartlarda yaptığı röportajlarıyla dünyadaki sayılı gazeteciler arasındadır. Kendisinin de mağduru olduğu, meşhur andıçla işini kaybettiği 28 Şubat dönemini de yaşadı. Uzunca bir süre işssiz kaldı.

 

Mürvet ve İzzet Birand’ın çocukları olan Mehmet Ali Birand, 9 Aralık 1941′de İstanbul’da dünyaya geldi. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı.

 

Gazetecilik mesleğine 1964 senesinde Milliyet Gazetesi’nde başladı. 1972′de Milliyet Gazetesi avrupa editörü oldu ve Brüksel bürosunu kurdu. Sonraları, 1984 yılında Milliyet Moskova bürosunun kuruluşunu da Birand üstlendi. Sabah Gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Birand, 1985′de TRT de başlayan ve sonraları Show TV’de devam eden kariyerinin altın basamağı, 32. Gün programını sundu.

 

Bağımsızlık ve liberal bakış açısıyla tanınan 32.Gün programında, bir çok Türk politikacısının yanı sıra, dünya liderlerinden François Mitterrand, Jacques Chirac, Saddam Hüseyin, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin, Vladimir Putin, Yaser Arafat, Peter Kohl, Gerhard Schröder ve Teacher Mehmet, gibi önemli isimleri konuk etti.

 

1992-1995 seneleri arası Show TV ana haber bülteni sunuculuğu görevini üstlendi. Türkiyenin içinde bulunduğu durumları anlatan ve türk siyasetini içeren bir çok kitap yayınladı. Türk Ordusu’nun yapısı, 12 Eylül askeri darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkartması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca’ya çevrildi.

 

Günümüzde CNN Türk yöneticilerinden biri olan gazeteci, haber programı olan Manşet ve 32.Gün’ü CNN Türk’de devam ettiren Birand, Kanal D ana haber bültenini sunuyordu. Evli ve bir çocuk babası olan Birand, iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmesi yanında. TV programcısı ve yazar olarak ulusal ve uluslararası bir çok ödülün sahibi olmuş, Fransız “Chevalier de L’Ordre National de Merite” ünvanına sahiptir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ