23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Drone savaşlarında yeni dönem başlıyor
12 Temmuz 2013 Cuma 11:03

Drone savaşlarında yeni dönem başlıyor

ilk insansız savaş jeti X-47B hiçbir ülkeden izin almadan istediği hedefi vurabilecek

ABD'nin ilk insansız savaş jeti X-47B uçak gemisine başarıyla inip kalktı. 1.8 milyar dolarlık uçak, hiçbir ülkeden izin almadan istediği hedefi vurabilecek

11 Eylül saldırıları sonrasında dünya çapında başlattığı terörle savaşta 12 yılını dolduran ABD, El Kaide ve uzantısı örgüt liderlerini imha etmek için 2004'ten beri kullandığı insansız hava araçlarını yeni bir boyuta taşıdı. Drone saldırılarında 9 yılda çoğu sivil, 4 bine yakın kişiyi öldüren Amerikan hükümeti, saldırı düzenleyeceği ülkenin yakınından kaldırdığı füze yüklü Predatorları 16 bin kilometre uzaklıkta bulunan ABD'deki üsten kumanda ediyordu. İnsansız hava araçlarına üs bulmakta sıkıntı çeken ABD, uçak gemileri için geliştirdiği ilk insansız savaş jeti X-47B'yi başarıyla denedi. USS George H.W. Bush uçak gemisinden kalkan Northrop Grumman şirketinin geliştirdiği X-47B başarıyla aynı gemiye indi.

Predator'a fark attı

1.8 milyar dolara mal olan X-47B bir pilottan yapması istenen en zor görevlerin, bilgisayar programı sayesinde yerine getirebiliyor. 3.980 kilometre menziliyle Predator'lerin üç katı menzile sahip X-47B, dün Virginia açıklarında USS George HW Bush uçak gemisinden başarıyla havalandı. 45 dakika boyunca havada kalan drone daha sonra Virginia'daki askeri üsse indirildi. 75 milyon dolar değerinde ve 2.040 kilo bomba taşıma kapasitesine sahip hayalet droneların dünyanın her yerinde kullanılma olanağı sayesinde ABD'ye büyük avantaj sağlayacağı belirtiliyor. 2020 yılında ABD ordusunda göreve başlaması planlanan X-47B'nin içinde pilot olmadığı için deniz aşırı hava üslerini kullanırken diğer ülkelerden izin alınmasının gerekmeyeceği iddia ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ