16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dost mu, düşman mı?
05 Nisan 2011 Salı 11:30

Dost mu, düşman mı?

Fruktoz, 6 Nisan'da YDÜ'deki konferansta masaya yatırılacak

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün bilimsel etkinlikleri çerçevesinde, 6 Nisan Çarşamba günü YDÜ Büyük Kütüphane’nin 4 numaralı konferans salonunda saat 12.30’da “Fruktoz dost mu? Düşman mı?” konulu bir konferans düzenlenecek.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre konferans, YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emel Özer tarafından verilecek. Bilindiği gibi çay şekeri veya sofra şekeri olarak bilinen sukrozun bileşiminde bulunan çeşididir. Birçok meyve, sebze ve balın yapısında doğal olarak bulunur. Fruktoz, sukrozdan daha güçlü bür tatlandırıcıdır.

Konferansla ilgili olarak Doç. Dr. Emel Özer özetle şunları söyledi: “Sağlıklı beslenme planı içinde günlük enerji gereksiniminin ortalama olarak %50’si karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Karbonhidrat kaynağı olarak fruktozun sebze ve meyvelerde alınmasının sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Ancak Yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) içeren besinlerin fazla miktarlarda tüketilmesi sağlık açısından oldukça sakıncalıdır. İşte konferansımızda bu konuları irdeleyerek, halkımızı tatlandırıcılar konusunda bilinçlendirmeye çalışacağız”. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ