10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dokunulmazlık yanıtı
13 Nisan 2011 Çarşamba 12:03

'Dokunulmazlık' yanıtı

Kılıçdaroğlu'ndan Balbay ve Haberal'la ilgili Erdoğan'a jet yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın CHP'den milletvekili adayı olmasına ilişkin "Aday arkadaşlarımızı töhmet altında bulundurmaya kalkışan Başbakana diyorum ki adam gibi olan sözünde dur, çık ‘Dokunulmazlıkları kaldıracağım’ de" açıklamasında bulundu.


Cumhuriyet Halk Partisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın Fransa'ya giderken Silivri'de yargılanan Balbay ve Haberal'ın CHP'den aday olmasına yönelik "Bu insanların neden tutuklandığı belli. CHP dokunulmazlık diyordu. Şimdi dokunulmazlık zırhına kimin müracaat ettiği ortada" şeklindeki sözlerine yanıt verdi.
Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan tarafından kendisine yöneltilen eleştiriye şöyle cevap verdi; "Partimize aday adayı olarak başvuran ve aday olmalarına karar verilen tutuklu arkadaşlarımız, tutuklu oldukları için değil, dokunulmazlık zırhına ihtiyaç duydukları için değil, kişisel özellikleri, birikim ve deneyimleri nedeniyle milletvekili adayı olarak listelere alındılar. Tutukluluğun infaz ve işkenceye dönüştüğü koşullarda aday adayı olarak başvuran arkadaşlarımız hayali ihracatçı değiller, ihaleye fesat karıştırmamışlar, kalpazanlıkla suçlanmamışlar.”
 

“Dokunulmazlık için CHP’ye gelmediler”


“Şu veya bu kişinin veya menfaat grubunun yandaşı da değiller. Bunlar düşünceleriyle, kalemleriyle, bilgi ve birikimleriyle ülkemize katkı veren insanlardır. Ayrıca başvuru yaparken Cumhuriyet savcılıklarından belgelerini almışlardır. Yani milletvekili adayı olmalarının önünde hiçbir engel yoktur. Daha da önemlisi aday adayı olmak için başvurdukları zaman dokunulmazlıkların kaldırılmasına söz vermişlerdir. Dokunulmazlığın kaldırılması için mücadele edeceklerine söz vermekle de kalmamışlar, imza atmışlardır. Onlar dokunulmazlık zırhı kazanmak için CHP'ye başvurmadılar. Onlar Başbakan ve yandaşlarının dokunulmazlık zırhını parçalamak ve onları Yüce Divan'a göndermek için milletvekili olmak istediler. Biz de onların bu mücadeleye katılmalarından memnuniyet duyduk.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ