16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğumla ilgili gerçekler
24 Haziran 2013 Pazartesi 11:00

Doğumla ilgili gerçekler

Doğum yaklaştıkça kafanızda yüzlerce soru dönüp durmaya başlardığını biliyoruz

Doğurmak üzere olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Canınız acıyacak mı? Doğum sırasında ıkınırken tuvaletinizi yapma olasılığınız ne? Dediğimiz gibi, 9 ay 10 günlük maceranın sonuna doğru doğumla ilgili yüzlerce sorunun bir anda kafanıza üşüşmesi çok doğal. Biz de sizi rahatlatalım istedik. Doğumla ilgili tüm merak ettiklerinizi doğumu daha önce tecrübe etmiş annelere sorduk. İşte bilmek isteyeceğiniz tüm gerçekler!Doğumun başladığını nasıl fark edeceğim?

En büyük işaret, kasılmaların tipi. Doğumun öncesinde bu kasılmalar ağrılı, ama düzensizdir ve günlerce bu şekilde devam edebilir. Her 10 dakikada bir en az 3 adet aynı şiddette ve uzunlukta kasılmalar hissedinceye kadar doğuma geçmiş sayılmazsınız. Bu aşamadaysanız hastaneye gitme zamanınız gelmiş demektir.


Bu arada hemen söyleyelim, kasılmasalar olmasa bile eğer suyunuz gelmişse yine hastanenin yolunu tutmalısınız. Çünkü suyunuz geldikten sonra enfeksiyonlara açıksınız, bebeğinizin bir an önce doğması gerek.Doğumda yanımda kaç kişi olabilir?

Doğumda sizinle birlikte olmasını istediğiniz kişilerin sayısını fazla tutmanızı önermiyoruz. Doktorunuzu ve doğum ekibini meşkul edecek, dikkatlerini dağıtacak bir kalabalık hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından iyi olmaz. Bir kişi en ideal olanı. Bu bir kişilik kontenjanı da büyük olasılıkla eşiniz dolduracak. Eğer ikinci bir kişinin daha size eşlik etmesini istiyorsanız bunu doktorunuzla konuşun.Doğumda yanımda olmasını istediğim kişi her zaman yanımda olabilecek mı?

Doğumda size eşlik edecek kişi, doğum sırasında siz istediğiniz sürece yanınızda kalabilir. Ancak doktorunuz öngörürse dışarı çıkması istenir. Doğum mucizevi bir olay. Herkesi farklı etkiler. Kimi hiçbir problem yaşamazken kimi de baygınlık geçirebilir ya da olayın heyecanına kapılıp doğum ekibinin işini yapmasını engelleyebilir. Bu gibi durumlarda dediğimiz gibi doktorunuz size refakat edeni dışarı çıkarabilir.Doğum için en iyi pozisyon hangisi?

Doğumu doğal akışına bırakırsak kadınların hemen hemen hepsi doğumu, ayakta ya da çömelmiş bir şekilde gerçekleştirir. Bu pozisyonlar en iyi doğum pozisyonları! Bebeğin ağırlığı, çok sayıda sinirin birleştiği omurgadan uzak olduğundan ve aynı zamanda bu pozisyonda yerçekiminden de faydalanılabildiğinden doğum rahatça gerçekleşir. Ayrıca bu pozisyonlarda bebeğinize giden kan akışı maksimumda olacağından bebek açısından daha sağlıklı bir doğum gerçekleşir.Doğumda canım ne kadar acıyacak?

Doğum acıtır! Bilmeniz gereken bu acının nasıl bir şey olduğunu tecrübe etmeden anlamanızın mümkün olmadığı! Bazıları bu acıyı hafif algılar, bazıları şiddetli. Şanslısınız ki kasılmaları sağlayan hormonlar, aynı zamanda doğal ağrı kesiciler olan endorfin salgılanmasını da sağladığından ağrı eşiğiniz, normalin üzerine çıkarak doğumun yarattığı acıyı atlatmanızı sağlar.Doğumda tuvaletimi yapma olasılığım gerçekten var mı?

Doğum sırasında bebeğiniz doğum kanalından geçerken arka tarafı sıkıştırması ve orada ne varsa dışarı itmesi normal bir durum. Doğum ekibi ve doktorunuz bu duruma alışıktır, çünkü gerçekleşen olağan bir olay. Çoğu anne bu durumu fark etmeden doğum ekibindeki görevliler bölgeyi temizler ve bebeğinizi kollarınızın arasına bırakır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ