16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğru olan hangisi?
17 Nisan 2011 Pazar 11:17

Doğru olan hangisi?

Stefanu'nun açıklamaları kafa karıştırdı...

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu; Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafı arasında, uluslararası anlaşmalar konusunda tam bir uzlaşının mevcut olduğu şeklinde Kuzey Kıbrıs’ta yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

 

Güneyde yayaınlanan Fileleftheros ve diğer gazeteler; Stefanu’nun önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun açıklamaları ve Kuzey Kıbrıs basınında uluslararası anlaşmalar konusunda liderlerin danışmanlarının tam uzlaşı sağladıklarına ilişkin çıkan haberleri yalanladığını yazdılar.

 

Haberler gerçek dışı

 

Habere göre Stefanu; “Uluslararası anlaşmalar konusunda her iki tarafın anlaşmaya vardığı şeklinde işgal bölgelerinden verilen haberler gerçekleri yansıtmamaktadır. Bu konuda anlaşma yoktur. Anlaşmaya varılan şey, konunun görüşülmesine ilişkin süreç ve özellikle ilgili alt komitenin yetkileridir” şeklinde konuştu.

 

“Uyum tam, amaç imaj”

 

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının BM ile tam bir uyum içerisinde imaj yaratma oyunu oynadığını, Rum hükümetinin, nüfus sayımında tarafların uzlaşıya vardığını açıklayan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ı yalanlamasının ardından dün de Kudret Özersay’ın açıklamalarına tepki gösterdiğini belirtti.

 

Temel 5’inci versiyon

 

Gazete, gerek “Kıbrıs Türk Haber Ajansı - TAK’ın haberinde danışmanların uluslararası anlaşmalar konusunda uzlaşıya vardıklarını bildirdiğini, Özersay’ın da bunu doğruladığını” belirtirken, Stefanu’nun önceki günkü açıklamasıyla bunları yalanladığını yazdı.

 

Tarafların uluslararası anlaşmaları ele alacak komitenin yetkileri konusunda anlaşmaya yakın olduklarına dair bilgiler bulunduğunu belirten gazete, uzlaşıya yaklaşılmasının, Kıbrıs Türk tarafının geri adım atarak Rum tarafının tezini kabul etmesinden kaynaklandığını savundu.

 

Haberde, Kıbrıs Rum tarafının, “BM tarafından 2004’te reddedilen anlaşmaların müzakere edilmemesi” şeklindeki tezinin Kıbrıs Türk tarafınca kabul edildiği öne sürüldü.

 

Konunun müzakeresi için temel olarak Annan planının 5. versiyonunun alınacağı ileri sürüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ