21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğru musluk tasarruf sağlıyor
22 Nisan 2011 Cuma 12:41

Doğru musluk tasarruf sağlıyor

Uygun musluk başlıkları ile yüzde 60’lara varan tasarruf etmek mümkün…

Su, dünyanın en değerli kaynaklarından birisi! Dünya yüzeyinin yüzde 70’inin su olmasına karşın, içilebilir nitelikte suyun yüzde 1’lerde olması bu kaynağın önemini açıkça ortaya koyuyor.
KKTC gibi ada ülkelerinde ise, kısıtlı su kaynakları nedeniyle mevcut suyun rasyonel bir şekilde ve tasarruflu kullanılması daha da önem kazanıyor.


Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Güney Kıbrıs’taki Araştırma ve Eğitim Merkezi’yle (AKTI) birlikte UNDP ve USAID desteği ve Çevre Destek Komitesi himayesinde suyun tasarruflu kullanılmasını teşvik ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla ada genelinde “Su Tasarrufuna Yönelik Farkındalığın Artırılması Projesi” yürütüyor.
 

 

Tasarruf hakkında bilgilendirme yapıldı


Projenin, KKTC ayağını üstlenen ÇMO, su tasarrufu sağlayan teknolojileri toplumun çeşitli kesimleriyle buluşturarak, bilgilendirme ve bilinçlendirme etkinlikleri gerçekleştiriyor.
ÇMO, bu çerçevede dün Beyarmudu’nda çevredeki 6 köyü de kapsayan etkinlik düzenledi.
Beyarmudu Belediye Restoranı’nda yer alan etkinlikte ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik sunum gerçekleştirilerek su tasarrufunun önemi hakkında bilgilendirme yapıldı.


Daha sonra da Belediye Parkı’nda açılan sergi ile su tasarrufu sağlayan aksamlar öğrencilere, ev hanımlarına ve çiftçilere uygulamalı olarak tanıtıldı.

 Zaim: Süre 18 ay


Proje Koordinatörü Funda Zaim, uygulamalı olarak yaptığı açıklamada, projenin 18 aylık bir süreyi kapsadığını ve Haziran ayında tamamlanacağını ifade ederek, proje kapsamında su tasarrufu sağlayan cihazları halka tanıttıklarını ve suyun önemi hakkında öğrencileri bilgilendirdiklerini kaydetti.


Projenin tanıtımıyla ilgili 10 pilot bölge hedeflediklerini kaydeden Zaim, Lefkoşa dışındaki ilk etkinliklerini bugün Beyarmudu’nda gerçekleştirdiklerini ifade etti.


 

“İhtiyaçtan fazlası boşa akıyor”

 

Zaim, klasik musluklar ile ihtiyaç fazlası suyun boşa aktığına dikkat çekerek, tasarruf sağlayan yeni teknoloji musluk başlıklarıyla yüzde 50, hatta yüzde 60’lara varan su tasarrufu sağlandığını vurguladı.


Söz konusu musluk başlıklarının fiyatlarının uygun olduğunu kaydeden Zaim, kullanıcının hem su hem de enerji tüketiminde tasarruf sağlayacağının altını çizdi.


Zaim, yeni teknoloji başlıklarla akan su miktarının azaldığını, ancak fazla suyun akmasını engelleyerek amaca ulaştığını, hayat kalitesini de hiç bir şekilde düşürmediğini söyledi.Duş ahizeleri


Duşun, evsel kullanımın yüzde 15’ini oluşturduğunu belirten Zaim, başlık teknolojisinin burada da devreye girerek tasarruf sağladığını ifade etti.Tarımsal kullanım


Dünyada su kaynaklarının yaklaşık yüzde 60’ının tarımsal faaliyetlerde kullanıldığına dikkat çeken Zaim, tarımda su tasarrufunun büyük önem taşıdığını kaydetti.


Zaim, yeni teknoloji damla sulama sistemleriyle suyun doğrudan bitkinin köküne inmesinin sağlandığını, sistemin uç kısmının toprağın içine gömülmesiyle de suyun hava ile temasının kesilerek suyun buharlaşmasının önüne geçildiğini söyledi.


 


Sifonlar


Zaim, evlerdeki sifonların da suyun kullanım miktarında büyük yer tutuğunu ve evsel kullanımın dörtte birini oluşturduğunu, yeni teknoloji tam ve yarım basmalı sifonlarla büyük ölçüde tasarruf sağlanacağını kaydetti.

 


 

Su hortumları


Dışarı temizleme hortumlarına da değinen Zaim, hortumun uç kısmına takılacak başlık sayesinde suyun dağıtılarak kullanılabileceğini, aynı zamanda başlıkta açma kapama sistemi de bulunduğu için istenilmeyen suyun boşa akmayacağını sözlerine ekledi.

 Bektaş: Ciddi su sıkıntısı var


Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş da, ada genelinde ciddi su sıkıntısı bulunduğunu belirterek, mevcut suyun daha tasarruflu kullanılması için iki toplumlu proje başlattıklarını söyledi.


Bektaş, proje kapsamında halkın evlerinde veya iş yerlerinde kullanabilecekleri su tasarrufu sağlayan cihazları tanıttıklarını ve su tasarrufu konusunda halkı bilgilendirdiklerini kaydetti.


 

“Etkinlikler devam edecek”


Nilden Bektaş, sivil toplum örgütlerini, karar vericileri, çiftçileri ve halkı projeye dahile etmeyi amaçladıklarını, bu yönde etkinlikler gerçekleştirdiklerini kaydetti.


Bektaş, dünkü etkinliği diğer bölgelerde de sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ