17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyet posası masaya yatırıldı
28 Nisan 2011 Perşembe 14:57

Diyet posası masaya yatırıldı

Dün YDÜ’de “Posa ve Sağlık” konulu konferans düzenlendi

 Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün bilimsel çalışmaları çerçevesinde dün YDÜ’de “Posa ve Sağlık” konulu konferans düzenlendi.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre konferansı, Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mine Yurttagül verdi.

 

“Büyük önem arz ediyor”

 

Konferansının başında insan sağlığı açısından posalı yiyeceklerin çok büyük bir önem arzettiğini belirten Prof. Dr. Mine Yurttagül konuşmasında özetle şunları söyledi: “Diyet posası, bitkilerde bulunan ve insan sindirim enzimleriyle sindirilemeyen karbonhidratlardır.”

 

 

“Posa tüketen toplumlar daha sağlıklı”

 

Daha fazla diyet posası tüketen toplumlarda kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi kronik hastalıklar daha az görülmekte, diyet posası çeşitli kronik hastalıklarının gelişmesindeki risk faktörleri üzerine olumlu etki yapmaktadır.”

 

 

“Daha fazla araştırmaya gerek var”

 

Yüksek posalı diyetler daha doyurucudur ve düşük vücut ağırlıkları ile bağlantılarının olduğu görülmüştür. Diyet posasının kanser riskini azalttığına ilişkin araştırma sonuçları farklılık göstermektedir ve bu konuda daha fazla araştırmaya gerek var.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ