19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİSK: Biz bu bariyerleri yıkarız
01 Mayıs 2013 Çarşamba 09:30

DİSK: Biz bu bariyerleri yıkarız

Kani Beko, polisin uygulamalarına tepki gösterirken şu açıklamayı yaptı:

KESK, DİSK ve Türk-İş'in aralarında bulunduğu sendikalar ve bazı siyasi partiler İstanbul Valiliği'nin kesin kararına rağmen Taksim'e çıkacaklarını açıkladı. Bugün gözler yayalaştırma çalışmaları nedeniyle büyük bir bölümü inşaat halinde olan Taksim Meydanı'nda olacak.

 

KANİ BEKO: "Biz bu bariyerleri yıkarız"

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, polisin uygulamalarına tepki gösterirken şu açıklamayı yaptı:

"Evimden Disk'in genel merkezine gidene kadar 3 kez durduruldum. Biz barıştan, vali savaştan yana. İstanbul'da sıkıyönetim ilan edilmiş. İnsanların 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamamaları için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Biz bu bariyerleri yıkarız."

 

DİKKAT! BU YOLLAR KAPALI

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarına kesinle izin vermeyeceklerini söyledi. Vali Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'la birlikte inşaat çalışmalarının devam ettiği Taksim Gezi Parkı'nda 1 Mayıs'la ilgili basın toplantısı düzenledi. 24 bin metrekarelik Taksim Meydanı'nın yarısında inşaat faaliyetlerinin devam ettiğini anlatan Mutlu, "Bu şartlarda bu mitingin güvenli, risksiz bir şekilde yapılması mümkün görülmüyor. Bu nedenle kesinlikle izin verilemeyeceğini tekrar ve son kez ifade ediyorum" dedi.

 

'AKLI SELİMLE BAĞDAŞMAZ'

"DİSK başta olmak üzere sendikalarımızın bu riskli alanı kullanma yönündeki ısrarları, buradaki fiziki şartlar ve risk nedeniyle aklı selimle bağdaştırılması fevkalade zordur" diye devam eden Mutlu, Taksim Meydanı'nın sadece emniyet güçleri, basın mensupları ile Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakmak ve Kazancı Yokuşu başındaki 1 Mayıs Anıtı'nda sembolik tören yapmak isteyen sendika temsilcilerine açık olacağını söyledi.

 

'UÇURUMUN KENARI'

Mutlu, AİHM'in Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs alanı olduğuyla ilgili kararının sorulması üzerine, "Bunun kararını verecek olan bizleriz. 'Ailenizi alın piknik yapmaya ve eğlenmeye 1 Mayıs'ta Taksim'e gelin' desem hanginiz bu uçurumun kenarına gelmek istersiniz?" dedi. İstanbul'daki polis kadrosunun çok önemli bir bölümünü bu konuyla ilgili görevlendirdiklerini söyleyen Mutlu, "Beşiktaş, Mecidiyeköy, Taksim civarında yoğun güvenlik tedbirleri alarak Taksim alanına gelişlerin hiçbirine müsade etmeyeceğiz" diye konuştu.DİSK BAŞKANI BEKO: TAKSİM BİZİM SEVDAMIZ

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmesini istediklerini belirterek, "Polis müdahale etmezse hiç kimsenin burnu bile kanamadan kutlamaların yapılacağını taahhüt ediyorum" dedi. KESK, DİSK, Türk-İş ve Türk Tabipleri Birliği'nin de aralarında bulunduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi üyeleri, Taksim Gezi Parkı girişinde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beko, İstanbul Valiliği tarafından Taksim'de kutlama yapılmasına izin verilmediğinin hatırlatılması üzerine, işçilerle polisi karşı karşıya getirmek istemediklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ