18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Disiplinli eğitimde öncü
26 Nisan 2011 Salı 10:34

Disiplinli eğitimde öncü

Çamlıbel’de 178 öğrencinin disiplinli eğitim gördüğü bir okul. Çamlıbel Aysun İlkokulu…

Rana SARRO- GÜZELYURT

 

 

Çamlıbel Aysun İlkokulu tam 35 yıldır Çamlıbel ve bölgesine eğitim hizmeti veren bir okul. 1976 yılında kurulan okulda bugün 13 öğretmen ve müdürü ile 178 öğrenciye hizmet verilirken, müdür muavini kadrosu ise iki yıldır doldurulmayı bekliyor.

 

Okulda, eğitim gören öğrenciler, bilgisayar ve akıllı tahta aracılığıyla aldıkları kaliteli eğitimin yanı sıra, yüzde 80’i asker çocuğu olan öğrenciler disiplinde de öncü olmaya devam ediyor.

 

Okul, 1974 yılından sonra Baf’ın Gündoğdu Köyü’nden gelen göçmenlerin köye yerleşmesiyle, 1975 yılında köydeki bir evde iki sınıf şeklinde eğitim vermeye başlar. Harekât’tan hemen sonra askeri birlik olan bina, Emekli Korgeneral Ömer Fevzi Aysun tarafından 1976 yılında köylüye teslim edilir. Çamlıbelli’ler tarafından Emekli Korgeneral’ın ismi verilen okul, Çamlıbel Aysun İlkokulu olarak, eğitimdeki yerini alır.

 

Okulda 4 yıldır hizmet veren Okul Müdürü Sonay Özgünan, okulun hiçbir eksikliğinin olmadığını söyleyerek, Çamlıbel Aysun İlkokulu’nu Haberdar gazetesine anlattı.

 

  

Aysun İlkokulu Müdürü Sonay Özgünan:

 

Yüzde 80’i asker çocuğu

 

Okulun yüzde 80’inin asker çocuğu olduğunu belirten Okul Müdürü Sonay Özgünan, geriye kalanının da Çamlıbel ve Hisarköylü öğrencilerden oluştuğunu kaydetti. Okulda, toplum 9 sınıf bulunduğunu, ana sınıf, birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarda, öğrenci sayısının 20’nin altında, dördüncü sınıfların 34, beşinci sınıfların da 29 öğrenci ile eğitim gördüğünü söyledi.

 

 

“Sorun yok birkaç ihtiyaç var”

 

Okulun temizlik ve bakım işlerinin de Lapta Belediyesi tarafından giderildiğini belirten Özgünan, “Okulumuzda herhangi bir sorun veya eksiklik yoktur” dedi. Okulun ihtiyaçlarının okul aile birliğinin katkılarıyla karşıladıklarını da ifade eden Müdür Sonay Özgünan, yeni ve daha büyük bir kantin binasına ile kapalı bir salona ihtiyaç olduğunu kaydetti. Kantin binasının eski ve yetersiz olduğunu belirten Özgünan; “Kışın öğrencilerimiz küçük bir kantinden alışveriş yapmaya çalışırken sıkıntı yaşanıyor” dedi.

 

 

“Türlü etkinliklerle eğitim”

 

Okulda, halk dansları, resim iş, koro orkestra, kütüphane, spor, bilgisayar, gazete-dergi kolu, tarım ve çevre kolu ile tiyatro çalışmaları yapılıyor.

 

 

“Dersler akıllı tahtada öğretiliyor”

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Yenilik ve Değişim İçin Okulların Önceliği Hibe Projesi kapsamında okulun projesi bulunduğunu anlatan Müdür Özgünan, proje dahilinde 7 dersliğe 1’er adet akıllı tahta, 1’er adet projeksiyon makinesi ve laptop kurulduğunu anlattı. Özgünan, akıllı tahtaları kullanabilmek için haftanın bir günü kurs aldıklarını söyledi.

 

 

ÖĞRETMENLER NE DEDİ?

 

Öğretmen Şenol Mısırlısoy:

 

“Okulumuz mutluluk verici durumdadır”

 

17 yıldır okulda hizmet veren beşinci sınıf öğretmenlerinden Şenol Mısırlısoy; “Eğitim ve öğrenci profili açısından okulumuz mutluluk verici bir durumdadır. Okulumuzda herhangi bir sorun veya sıkıntı yoktur” diyerek, okulda daha çok asker çocuklarının eğitim gördüğünü ve disiplin açısından da herhangi bir sıkıntı bulunmadığını söyledi.

 

 

Öğretmen Uzay Yalçın:

 

“Asker, okulumuza desteğini esirgemiyor”

 

Okulda 20 yıldır hizmet veren ve birinci sınıf öğretmenliği yapan Uzay Yalçın, askerin okula geçmişten beri katkıları olduğunu belirterek; “Subay astsubaylar burada görev yaptığı için öğrencilerimiz dönüşümlü olarak her yıl değişiyor” dedi. Yalçın, öğrencilerin dörtte üçünü subay astsubay çocuklarının oluşturduğunu da belirtti.

 

 

Öğretmen Önel Kocadal:

 

“Adanın en iyi okullarından”

 

Okulda 13 yıldır hizmet veren birinci sınıf öğretmenlerinden Önel Kocadal ise; okulumuz adanın en iyi okullarından bir tanesidir” dedi. Kocadal, okulumuzda herhangi bir problem olmadığını belirtirken; “Hem olanaklar hem de öğrencilerin seviyesi bakımından burada olan öğretmenler gerçekten şanslıdır” diye konuştu.

 

 

ÖĞRENCİLER NE DEDİ?

 

Gülseren Budak:

 

“Aysun İlkokulu’nda okuyorum, 5’inci sınıfa gidiyorum. 11 yaşındayım. Bir yıldır bu okulda okuyorum. Öğretmenlerimiz çok iyi, okulumdan çok memnunum. Ülkenin en iyi okul olduğunu düşünüyorum ve okulumu çok seviyorum.”

 

 

Aleyna Doğdu:

 

“12 yaşındayım. 5’inci sınıftayım. Arkadaşımın da dediği gibi okulumuzu seviyorum. Bu okula 5-6 aydır geleli ve okulum çok güzel bir okul çok beğendim ben okulumu.”

 

 

Batuhan Abatay:

 

“Çamlıbelli’yim 5’inci sınıfta okuyorum. Okulumuz çok iyi, öğretmenlerimiz de çok iyi ve çok güzel ders anlatırlar. Okulumdan çok memnunum.”

 

 

Altan Osmanlı:

 

“Çamlıbelli’yim 4’üncü sınıfa gidiyorum. Ben okulumu çok seviyorum. Bu okulda beşinci yılım. Öğretmenlerim çok sevecen. Öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı çok seviyorum.”

 

 

Alperen Şener:

 

Dördüncü sınıfta okuyorum. 5-6 aydır Kıbrıs’a geldim. Okulumuzun bahçesi ve alanı çok geniş, arkadaş ortamım çok iyi, öğretmenlerimi çok seviyorum. Okulumuzun, Kıbrıs’ın en güzel okullarından olduğunu düşünüyorum.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ