18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİSİ önde
09 Mayıs 2011 Pazartesi 11:20

DİSİ önde

“GPO” şirketinin Rum tarafında gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre Güney Kıbrıs’ta yarın genel seçim yapılması halinde Rumların yüzde 27,6’sı oylarını ana muhalefet partisi DİSİ’ye verecek.

Rum gazetelerinden Politis, “DİSİ Birinci... AKEL Yakınında” başlığıyla manşete taşıdığı haberinde, “Yarın milletvekilliği genel seçimleri olsa oyunuzu kime vereceksiniz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 27,6’sının ana muhalefet DİSİ, yüzde 27,2’sinin AKEL, yüzde 13,1’inin DİKO, yüzde 7,4’ünün EDEK, yüzde 5,1’inin EURO. KO, yüzde 3,2’sinin Ekologlar ve Çevreciler, yüzde 1,0’ının ELAM’a oy vereceklerini belirttiklerini bildirdi. Ankete katılanların yüzde 0,8’i ise diğer partilere oy verecek. Yüzde 2,5’i boş oy kullanacağını, yüzde 4,5’i oy kullanmayacağını, yüzde 7,6’sı da henüz karar vermediğini belirtti.
Gazete, anketin, 18-19-28-28 Nisan ve 2 Mayıs tarihlerinde, Rum tarafındaki 2 bin kişinin katılımıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirmek suretiyle yapıldığını da belirtti.

Hristofyas’ın iç siyasetteki politikası olumsuz
“Başkan Hristofyas’ın iç yönetimdeki politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 52,9’unun “olumsuz/oldukça olumsuz” yanıtını verdiklerini yazan gazete, katılımcıların yüzde 46’sının ise Hristofyas’ın iç yönetimdeki politikasını “olumlu/oldukça olumlu” bulduklarını ifade etti.“Başkan Hristofyas ve Hristofyas hükümetinin; Kıbrıs sorunundaki icraatları ve politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise ankete katılanların yüzde 52,7’sinin “olumsuz/oldukça olumsuz” yanıtı verdiklerini kaydeden gazete, “olumlu/oldukça olumlu” yanıtını verenlerin oranının ise yüzde 46 olduğunu belirtti.“Hangi partinin Kıbrıs sorunundaki politikasıyla daha çok hem fikirsiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 28,9’u AKEL yanıtını verirken, AKEL’i yüzde 23,7’lik oranla ana muhalefet DİSİ izledi. Yüzde 11,9 oranında DİKO, yüzde 9,2’yle EDEK, 8,9 ile EURO.KO, yüzde 2,4 ile Çevreciler’in politikasına destek belirtildi. Yüzde 12.3 oranındaki katılımcı ise hiçbir partinin politikasını desteklemediğini ifade etti.

Yüzde 90 oy kullanacak
Ankete göre 22 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan “milletvekilliği genel seçimlerinde oy vermeye gidecek misiniz?” sorusuna ise ankete katılan Rumların yüzde 88,8’i olumlu yanıt verdi.

Disi yine önde

Simerini gazetesi ise “Partilerin Oranları/Yüzdeleri Sabitleşiyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde, “Insights Market Research” şirketi tarafından gazete ve “Sigmalive” hesabına; 5-6 Mayıs tarihlerinde Güney Kıbrıs genelinde, 18 yaş ve üstü 700 Rum’un katılımıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirmek suretiyle yapılan anketin sonuçlarına yer verdi.
Ankete göre, seçmenlerin yüzde 85’inin önümüzdeki seçimlerle ilgileniyor göründüklerini yazan gazete, 10 seçmenden ikisinin seçimlerle büyük oranda ilgilendiklerini belirtti.
Gazeteye göre “Milletvekilliği genel seçimleri önümüzdeki Pazar gerçekleştirilse, hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 29’u Ana Muhalefet DİSİ partisi yanıtı verirken, yüzde 27,7’si AKEL, yüzde 11,4’ü DİKO, yüzde 6,4’ü EDEK, yüzde 3,4’ü EURO.KO, yüzde 2,6’sı Çevreciler yanıtını verdi. Yüzde 1,9’u boş oy kullanacağını, yüzde 8,6’sı oy vermeyeceğini, yüzde 8’i henüz karar vermediğini, yüzde 1’i de başka partilere oy vereceğini bildirdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ