18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diş eti kanamasına dikkat!
21 Mart 2013 Perşembe 12:02

Diş eti kanamasına dikkat!

Diş etleriniz kanıyorsa hafife almayın çünkü...

Hisar Intercontinental Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Uzmanı Dt. Banu Okur Çakmakcı ile diş eti kanamalarının neden önemsenmesi gerektiğini anlattı.

Sağlıklı diş etinin gülkurusu pembe renkte, sıkı kıvamlı, mat ve yüzeyi portakal kabuğu gibi pütürlü; diş fırçalama sırasında veya sert besinler yerken ya da kendiliğinden kanamadığını belirten Dt. Banu Okur Çakmakcı "Diş eti kanaması, dişeti iltihabının (gingivitis)  ilk ve en önemli belirtisidir. Diş eti iltihabının diğer belirtileri ise diş etlerinde şişlik, renk değişikliği, parlaklık ve ağız kokusudur. Bu belirtiler hafife alınır ve dişetleri tedavi edilmezse enfeksiyon ilerler ve daha derin dokuları; yani dişi tutan kemiği, dişi kemiğe bağlayan lifleri deforme edebilir. Bu durum periodontitis adını alır ve bu hastalıkla çürük olmayan dişler bile sallanıp düşebilir" diye konuştu.
 
Diş eti iltihabı neden olur?

Diş eti iltihabının en önemli sebebi doğru ve düzenli ağız bakımı yapılmadığı için dişler üzerinde biriken “Mikrobiyal Dental Plak” adı verilen beyaz renkte ve içinde milyonlarca bakteri yaşayan birikintilerdir. Bu birikintiler ağız içindeki dişler üzerinden doğru teknikle ve yeterince uzaklaştırılamaz ise diş eti iltihaplanır ve tükürük içinde bulunan kalsiyum ve fosfat iyonlarının da etkisiyle sertleşir ve diş taşlarını oluşturur.

Diş taşları kendiliğinden oluşur mu?

Diş taşları yaygın inanışın tersine kendiliğinden oluşmaz veya vücut tarafından yapılmaz. Bu nedenle diş etlerinizde, diş fırçalarken veya kendiliğinden oluşan bir kanama fark ettiğinizde vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Eğer ağız bakımı eksikliğinden kaynaklanan bir dişeti iltihabı yaşıyorsanız yapılacak tedavi oldukça basittir. Öncelikle diş hekiminiz tarafından diş taşlarınız temizlenir ve size doğru ağız bakımını nasıl yapmanız gerektiği anlatılır.
 
Diş taşı temizliği dişlere zarar verir mi?

Diş taşı temizliği kesinlikle dişlere ve dişetlerine zarar veren bir tedavi yöntemi değildir. Gereken aralıklarla yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Eğer dişeti iltihabı, erken dönemlerde teşhis edilirse yapılacak başlangıç tedavisi ile diş eti iltihabı kontrol altına alınır. Diş taşı temizliğinden sonra hekiminizin önereceği gibi günde en az iki kere (sabah – akşam) dişlerinizi fırçalamalı ve bir kez (akşam) diş ipi kullanmalısınız. Bu şekilde dişetlerinizin yeniden hastalanmasını kolaylıkla önleyebilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak 6 ayda bir düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmeniz yeniden bir sorun oluşursa erken teşhisi kolaylaştıracaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ