18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Dini siyasete alet etmeyin”
09 Mayıs 2011 Pazartesi 12:00

“Dini siyasete alet etmeyin”

Din İşleri Başkanı'nın açıklamalarına Soyer'den sert yanıt geldi..

Haberdar- Haber Merkezi

 

KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın, “Tarihi geçmişimize baktığımızda Müslümanlık, Kıbrıs’ta Türklüğü koruyan en önemli dayanaktır. Kıbrıs’ta imam hatip liseleri ve ilahiyat fakülteleri kurulması şarttır” yönünde yaptığı açıklamaları değerlendiren Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs’ta imam hatip lisesinden daha çok mesleki eğitim lisesine ihtiyaç olduğunu, dinin siyasete alet edilmemesi gerektiğini vurguladı.

 

Demokrat Parti Genel Sekreteri Bengü Şonya ise, yapılacak değişikliğin Kıbrıs Türk toplumuna uyması gerektiğine işaret ederek, yapının bozulmamasına neden olacağını savundu. Soyer ve Şonya Din İşleri Başkanı Atalay’ın yaptığı son açıklamaları Haberdar’a değerlendirdi.

 

 

CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer

 

Her zaman dini bağnazlıktan uzak durduk”

 

“Kıbrıs Türk halkının, tarih boyunca vermiş olduğu var olama mücadelesinde tabi ki din inanaçların etkisi olmuştur. İngiliz sömürge döneminden ve 1663’ten günümüze olan süreçte Kıbrıs Türk Halkı her zaman dini bağnazlıktan uzak durmuştur. Kendi kimliğini koruyarak bugünlere gelmiştir.”

 

Kıbrıs Türk kimliğini erozyona uğrattılar”

Daha öncede bu süreci yaşadık. İnsanların dini inançlarına müdahale ettiler ve Kıbrıs Türk kimliği erozyona uğradı.”

 

İmam hatip ihtiyaç yok”

“Bizim imam hatip liselerine değil, mesleki eğitim veren teknik liselere ihtiyacımız var. İlahiyat fakültesine değil, dinin siyasete alet edilmemesine ihtiyacımız var.”

 

Toplum için büyük kötülük olur”

“Güney Kıbrıs’taki kilise odaklı yönetimi örnek almamız lazım. Laiklik dışına çıkmak toplum için en büyük kötülük olur. Ortadoğu’da yaşanan isyanlara baktığımızda ise, bir kez daha laiklik ve demokrasinin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.”

 

 

DP Genel Sekreteri Bengü Şonya

 

Toplum yapısı bozulmaması lazım”

 

“Yapılacak her hangi bir değişiklik Kıbrıs Türk Halkının yapısına aykırı olamamalı. Atalay’ın yaptığı açıklamayı tam olarak görmedim fakat yenilikçi, toplumu daha ileri götüren değişikliklere ihtiyacımız var. Tarihte, Kıbrıs Türkü, Atatürk’ün yenilikçi devrimlerini, en kısa zamanda uygulayan toplumdur. Yeni getirilecek uygulamalar bu esasa göre geliştirilmeli.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ