23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Din-siyaset ilişkisi çarpık”
12 Mayıs 2011 Perşembe 11:13

“Din-siyaset ilişkisi çarpık”

Suiçmez, Atalay'ın sözlerini ve siyasilerin tepkilerini Haberdar'a değerlendirdi...

 Yurdagül BEYOĞLU

 

Din İşleri Eski Başkanı Yusuf Suiçmez, siyasilerin Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın söylediklerine karşı geliştirdikleri tepkinin dinle siyaset arasındaki ilişkiden kaynaklandığını söyledi.

 

“Buradaki sorunun tamamı çarpık ilişki ağı” diyen Suiçmez, konuşmasında iki tarafı da suçlamamaya özen gösterdi.

 

“Biz Türkiye’de yetiştiririz”

 

Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın Çukurova Üniversitesi’ndeki bir konferansta söylediği “Din görevlilerinin mutlaka İmam-Hatip ve İlahiyat fakültelerinden yetişmesi gerekir. Bu nedenlerden ötürü Kıbrıs'ta İmam Hatip Liseleri ve ilahiyat fakülteleri kurulması şart.  Yıllarca 'Biz Türkiye'de yetiştiririz' mantığıyla konuya yaklaşılmış, ama ne yazık ki yetişmemiş” sözleri gündeme bomba gibi düştü. TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın sert tepki gösterdiği konuşmaya diğer siyasilerden de yanıt geldi.

 

 

“Her iki tarafta da hata var”

 

“İmam Hatip” polemiğini değerlendiren Din İşleri Eski Başkanı Yusuf Suiçmez sorunun dinle siyaset arasındaki ilişkiden kaynaklandığını belirtti. “Sorunun tamamı dinle siyaset arasındaki çarpık ilişki ağından kaynaklanıyor. Dinle siyaset arasındaki ilişkinin geliştirilmesi gerekir” diyen Suiçmez, her iki tarafın da yaklaşımında hatalar olduğunu vurguladı.

 

 

“Siyaset nerede duracağını bilmeli”

 

Suiçmez, insanların inançlarını ve kültürlerini yaşama/ koruma hakkı olduğunu kaydederek şöyle dedi: “İnsanların inanç ve kültürlerini koruma hakkı vardır. Siyasetinde bu noktada nerede durması gerektiğini bilmesi lazımdır. Ülkenin ve siyasetin her alanında sıkıntı var. toplumun birbirini anlaması gerekiyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ