11 Aralık 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devrim Plajı!
01 Ağustos 2013 Perşembe 10:49

'Devrim Plajı!'

Bulgarlar, 32 gün tatile çıkacak vekilleri parlamentonun önünü plaja çevirerek protesto ediyor

Hükümetin istifası için 49 gündür eylem yapan Bulgarlar, 32 gün tatile çıkacak vekilleri parlamentonun önünü plaja çevirerek protesto ediyor.

Bulgaristan'da geçen mayıs ayında iktidara gelen Sosyalist Partisi (BSP) ile çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) kurduğu koalisyon hükümetini, hayat pahalılığı, yolsuzluk ve mafya bağlantıları yüzünden protesto ederek istifasını isteyen eylemler 49'uncu gününe girdi. Başkent Sofya'daki Parlamento binası önünü kendilerine mesken tutan eylemciler, cuma günü 32 günlük tatile çıkmaya hazırlanan milletvekilleri için yeni bir protesto başlattı. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen 200 gösterici mayolarını giydi, şişme havuzlar ve şemsiyelerle parlamento binasının önünü plaja çevirdi. "Plaj devrimi" adı verilen eylemde 36 derece sıcaklıkta güneş kremi sürerek güneşlenen eylemciler 'istifa' sloganları attı.

 

'Son lüks tatiliniz olacak'

Şemsiye ve şapkalar üzerine de bu sloganları yazan eylemciler "plaj havası" alsınlar diye yanlarında çocuklarını da getirdi. Cankurtaran rolünü üstelenen bir kişi ise düdük çalıp meclise giren bir milletvekiline "Çıkın artık sudan, yeter bu kadar yüzdüğünüz" diye seslendi. Göstericiler, protestoların 50'nci gününe gireceği 2 Ağustos için şimdiden devletin tatil köylerinde rezervasyonlarını yaptırmaya başlayan milletvekillerinin bu lüksü son kez yaşayacaklarını öne sürdü.

Polis müdahalesi yok

Göstericiler, üst düzey bürokratların en çok tercih ettiği Varna'daki Euxinograde rezidansı önünde de protesto düzenlemeyi planlıyor. Parlamento önünde güvenlik barikatı kuran polis, göstericilere karışmıyor. Sadece barikatı aşmak isteyenlere müdahale ediyor. Hükümet ise protestolara rağmen istifa etmeye yanaşmıyor.

Elektriğe yüzde 5 indirim!

Bulgaristan Parlamentosu dışında "Plaj devrimi" yaşanırken, içeride ise milletvekilleri 1 milyar leva (Yaklaşık 1.1 milyar TL) ek borç alınması ve bütçe açığının artırılmasını öngören tasarıyı tartıştı. Bu tasarıyı karara bağlayarak tatile çıkmayı hedefleyen meclis dün elektrik fiyatında yüzde 5 kesinti yapılacağını açıkladı. Ancak AB'nin en fakir ülkesi olan Bulgaristan'da elektriğin kilovat saati 8 sent. Bu rakam AB ortalamasının iki katı. Bulgaristan'da ortalama aylık maaş 400 euro civarında. Emekli maaşı ise 136 euro. Elektriğe yapılan indirimin gösterileri sona erdirmeye yetmeyeceği belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ