20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Devlet sırrını’ trende unuttu
10 Eylül 2013 Salı 10:10

‘Devlet sırrını’ trende unuttu

İngilizlerin ‘dalgın’ Başbakanı Cameron, yine unutkanlığı ile gündemde

İngiltere Başbakanı David Cameron, geleneksel olarak devlet liderlerinin gün içinde okuduğu “çok gizli” belgelerin taşındığı kırmızı evrak çantasını trende unutarak yeni bir dalgınlık skandalına imza attı. İçindeki belgelerin sadece başbakan, başbakanın özel sekreteri ve istihbarat yetkilileri tarafından görülebildiği çantayı fark eden tren yolcuları neye uğradıklarını şaşırırken Cameron İngiliz basını tarafından yerden yere vuruldu.


Skandalı yolcu görüntüledi

Eşinin kız kardeşinin düğününe katılmak üzere Londra’dan York’a gitmek üzere trene binen Cameron, yolculuk sırasında çalışmak üzere kırmızı çantasını çıkardı. Bir ara kompartmandan ayrılan Başbakan, çantasını anahtarı da üzerinde olmak üzere trende bıraktı. Üzerinde “Başbakan” yazan çantanın tek başına boş masada durduğunu gören yolcular ise gidip fotoğraf çekmeye başladı. The Mirror gazetesine konuşan bir yolcu Cameron’ı trenden inerken gördüğünü, Başbakan’ın etrafında hiç koruma bulunmadığını söyledi. Fotoğraf çekerken kimsenin müdahale etmediğini anlatan yolcu, “Çok rahat bir şekilde çantayı alıp kaçabilirdim. Her şeyi geçtim, anahtarın üzerinde olduğuna inanamadım. İçine bakabilirdim ama sadece fotoğrafını çektim” dedi.
Cameron’ın sözcüsü ise çantanın ‘başıboş bırakılmadığını’ ve içerisinde kritik bilgiler içeren belgeler bulunmadığını öne sürdü. Sözcü, “Başbakan’ın güvenliğinden sorumlu ekibi hep oradaydı” diye ekledi. Ancak sözcünün açıklaması eleştirileri engelleyemedi. Haberi duyuran Mirror gazetesi “Anlaşılan Cameron’ın kafası çantanın etrafındaki dört koltuk kadar boş” yorumunda bulundu. Haberde Başbakan için “boş kafalı, unutkan” sıfatı kullanıldı.


‘Suriye belgeleri de olabilir’

Siyasetçilerden de tepki gelirken eski devlet bakanı Kevin Jones, “Kırmızı çantayı asla toplu taşıma araçlarına sokmama izin verilmezdi. Çok sert kurallar var. Cameron’ın çantayı bırakıp gitmesi şaşırtıcı. Çantanın içinde birçok devlet sırrı olabilirdi. Biri camı açıp çantayı dışarı atsa ne olurdu” diye konuştu. Eski başbakan yardımcısı John Prescott da “Çanta Suriye’yle ilgili detaylı istihbarat bilgileri içeren kağıtlarla dolu olabilirdi” dedi. Unutkanlık skandalının Ulaştırma Bakanı Simon Burns’ün, “Tren kullanamıyorum çünkü kanunlara göre trende gizli belgeler üzerinde çalışmam yasak” açıklamasının ardından meydana gelmesi de dikkat çekti. Cameron geçen yıl da 8 yaşındaki kızı Nancy’yi Londra’daki bir barda unutup eve gitmek için yola çıkmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ