12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dev yangın 19 itfaiyecinin sonu oldu
02 Temmuz 2013 Salı 08:39

Dev yangın 19 itfaiyecinin sonu oldu

İki kasabayı tehdit eden yangınlar, 19 itfaiyecinin ölümüne neden oldu

ABD’nin Phoenix kentinin yaklaşık 130 km kuzeybatısındaki Yarnell kasabasında başlayan ve ‘Yarnell Tepesi Yangını’ adı verilen yangında 19 itfaiyecinin öldüğü açıklandı. 22 itfaiyeci de yangın söndürme ve kurtarma çalışmaları esnasında yaralandı.

ABD Yangınla Mücadele ve Havacılık İdaresi, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, iki kasabanın tamamen boşaltılmasına neden olan yangında ‘19 kişilik bir itfaiyeci ekibinin tümünün öldüğünü’ belirtti.

Yapılan açıklamada, “Arizona’daki yangında 19 itfaiyecinin öldüğü doğrulandı... Bu cesur insanların aileleri ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” ifadesi kullanıldı.

Arizona Eyaleti Ormancılık Komisyonu’ndan Art Morrison, CNN’e yaptığı açıklada, ‘elit bir itfaiye ekibine ait personelin çok hızlı yayılan alevlere yakalandığını’ söyledi.

Cuma günü başlayan yangın şu ana kadar 1000 dönümden çayırlık alanı küle çevirirken, Yarnell ve Peeples Valley adlı iki kasaba tahliye edildi. Tahliye edilen insan sayısının yaklaşık 2000 olduğu belirtildi.

 

En büyük kayıp

ABD basını, 19 itfaiyecinin ölümünü son 80 yılda doğada yaşanan büyük bir yangında verilen en büyük kayıp olarak belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ