23 Eylül 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DEV-İŞ ve PEO birlikte
29 Nisan 2011 Cuma 13:19

DEV-İŞ ve PEO birlikte

DEV-İŞ, Güney'deki PEO sendikasıyla ortak 1 Mayıs etkinliği düzenliyor

DEV-İŞ ve Güney Kıbrıs’tan PEO sendikası, 1 Mayıs İşçi Bayramı vesilesiyle ortak açıklama yaparak, Kıbrıslı Türk sendikaların gerçekleştirecekleri 1 Mayıs ortak etkinliklerine kitlesel katılım çağrısında bulundular.

 


DEV-İŞ ve PEO ortak açıklamasında, “Pek çok halkta acı ve mutsuzluk yaratan ve savaşlara yol açmaya devam eden emperyalist ‘Yeni Dünya Düzeni’ne karşı uluslararası hukukun ilkelerine ve saygıya dayalı dünya barışı için dünyanın dört bir yanında mücadele eden barıştan yana ilerici güçlerle sesimizi birleştiriyoruz” denildi.


 

“Sosyal devlet ortadan kaldırılmak isteniyor”

 

Bu yıl 1 Mayıs’ın, çalışanlar açısından kritik bir dönemde kutlanmakta olduğunu, küresel ekonomik krizin derinleşmekte, nüfusun ekonomik olarak zayıf katmanlarının durumunun kötüleşmekte olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “PEO ve DEV–İŞ, bu küresel krizin kapitalizmin ve neoliberalizmin krizi olduğu, eşitsizlikleri arttırdığı ve bu kriz bahane edilerek çalışanların kazanımlarının sorgulanmasının ve sosyal devletin ortadan kaldırılmasının yolunun açılmaya çalışıldığı tespitini yapmaktadırlar” ifadeleri yer aldı.
 

 

Temel hedef sorunun çözümü

 

“Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk çalışanlar olarak, 1 Mayıs’ı bir yıl daha vatanımızın bölünmüşlüğünün devam ettiği koşullarda kutluyoruz” iddiasında bulunulan açıklamada, özetle şöyle denildi:

 

“Bir kez daha altını çizerek vurguluyoruz ki Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkemizin yeniden birleşmesi Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı çalışanlar için temel ve öncelikli hedef olmaya devam etmektedir.


İki örgüt Kıbrıslı Türk meslektaşlarının kitlesel ve mücadeleci eylemlerini selamlamaktadırlar. Emekçilerin hareketinin maruz kaldığı neoliberal saldırıya karşı onların direnişleri kahramancadır. “


Kıbrıslı Türk emekçilerin bu kitlesel eylemleri Kıbrıslı Türklerin karşı karşıya olduğu sosyal ve ekonomik sorunların çözümünün ve toplum olarak varlıklarının güvence altına alınmasının, Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı çözümünden ve ortak vatanımızın yeniden birleşmesinden geçtiği gerçeğini bir kez daha göstermektedir.”

 İki toplumlu federasyon

 

PEO ile DEV-İŞ tek egemenlikli, tek vatandaşlıklı ve tek uluslararası kimlikli bir devlet çerçevesinde ve ilgili BM kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne ulaşma çabasına istikrarlı bir biçimde bağlı olmaya devam etmektedirler.


İki örgüt liderler arasındaki görüşmeler sürecini desteklemekte ve hem Kıbrıslı Rumlar hem de Kıbrıslı Türkler tarafından karşılıklı olarak kabul edilecek adil bir çözüme ulaşmaları için liderleri şu ana kadar üzerinde anlaşmaya varılanlar temelinde iyi niyetle çalışmaya çağırmaktadırlar. İki örgüt bu sürecin en kısa zamanda tamamlanmasını ve Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek, özgür, bağımsız ve tüm Kıbrıslıların ortak vatanı kılacak olan üzerinde anlaşmaya varılan çözüme götürmesini ummaktadırlar. İki örgüt Kıbrıs sorununun çözümüyle tüm Kıbrıs’ın askersizleştirilmesi önerilerini tekrarlamaktadırlar.”Etkinlik programı


Öte yandan PEO ve DEV-İŞ, 1 Mayıs etkinlik programlarını da açıkladılar. Buna göre, 1 Mayıs günü saat 10.00’da PEO binasında toplantı yapılacak ve aynı günün akşamı saat 18.30’da DEV-İŞ’in diğer Kıbrıslı Türk sendikalarla gerçekleştireceği etkinliğe katınılacak.


3 Mayıs akşamı ise, Kıbrıslı Türk politikacı Özker Özgür’ün anısına DEV-İŞ binasında Ahmet Sadi Toplantı Salonu’nda etkinlik gerçekleştirilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ