19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Destek istediler
09 Nisan 2011 Cumartesi 14:19

Destek istediler

Muhtarlar ve ÇEKOVA, Cumhurbaşkanı'ndan destek istedi

İskele ilçesine bağlı Boğaz, Boğaztepe ve Yarköy muhtarları ile Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA), dört şeride çıkarılması gündemde olan yolun güzergahı konusundaki görüşlerinin dikkate alınması için Cumhurbaşkanı’ndan destek istedi.


Mevcut yol güzergahının genişletilmesi yerine; turistik Boğaz bölgesinin korunmasını ve yolun ekonomik kalkınmalarına da katkı sağlayacağı düşüncesiyle Boğaztepe ve Yarköy arasından geçmesini isteyen köylüler, TC Karayolları yetkililerinden yanıt alamamaktan yakındı.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ÇEKOVA Yönetim Kurulu Üyesi Abdülkerim Karamanoğlu ile Boğaz, Boğaztepe ve Yarköy muhtarlarını dün kabul etti.Karamanoğlu: Tatmin edici sonuç alınamadı
 

Görüşmede konuşan Abdülkerim Karamanoğlu, bölge halkının, Dokuz Evler - Boğaz güzergahından geçeceğini öğrendikleri yolun, Yarköy ve Boğaztepe’den geçmesini istediğini kaydederek, Cumhurbaşkanı’nın bu mücadelelerine desteğine bölge halkı ve ÇEKOVA adına teşekkür etti.
 

Karamanoğlu, temmuzdan beri TC Karayolları görevlileri ve diğer ilgililerle görüşmelerinden tatmin edici sonuç alamadıklarını kaydederek, turistik bölge olduğu için yolun Boğaz’dan geçmesi ısrarının sürdüğünü öğrendiklerini belirtti.


Abdülkerim Karamanoğlu, mevcut yoldan günde 12 bin araç geçtiğini bildirerek, halk sağlığını ve turizm menfaatlerini korumak için, yolun Dokuz Evlere girmeden, mevcut köyler arası yollar da kullanılarak Yarköy-Boğaztepe arasından geçmesini istediklerini anlattı.


Eroğlu:
 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, konuyu ilgili bakanla ve Başbakan’la görüşeceğini açıkladı.
Karamanoğlu’nun dile getirdiği görüşlerin doğru olduğunu belirterek çevreye hassasiyetleri nedeniyle teşekkür eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Yarköy’ün gelişmesi, Boğaztepe’nin kuzeyindeki arazilerin arsa niteliği kazanması bakımından yolun oradan geçmesinin yararlı olacağını belirtti.
Eroğlu, hükümetle konuyu görüşeceğini kaydetti ve yapılacak yolun daha sonra değişmesinin mümkün olmadığına işaret ederek, hassasiyeti hükümete aktaracağını, mutlaka bir çıkış yolu bulunacağını söyledi.
 


Proje hazırlığı sürüyor


Öte yandan TAK muhabirinin Karayolları Dairesi’nden aldığı bilgiye göre, söz konusu bölgede genişletilecek yolun güzergahı konusundaki çalışmalar devam ediyor; ancak güzergahın ne olacağı henüz kesinleşmedi.
 

İskele ilçesinde yapılacak dört şeritli yol, İskele kavşağı-Boğaztepe-Yarköy ve Çayırova bölgesinde yer alacak.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ