19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Derviş süprizi
22 Nisan 2011 Cuma 15:27

Derviş süprizi

IMF Başkanlığı için Kemal Derviş'in adının geçtiği iddia edildi

Independent gazetesi, IMF başkanlığı için düşünülenler arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın eski başkanı ve Türkiye ekonomi eski bakanı Kemal Derviş'in de yer aldığını yazdı.

 

Independent: ‘Kemal Derviş IMF başkan adaylarından’ diye yayınladığı haberinde uluslararası Para Fonu'nun (IMF) başına kimin geçeceği henüz netleşmediğini belirtti.

 

Financial Times'ın ise, dünkü manşetinde, "Cameron, Brown'un IMF Başkanı olması ihtimalini ortadan kaldırıyor" ifadesi yer aldı.

 

İngiltere Başbakanı David Cameron önceki gün selefi Gordon Brown'ın Uluslararası Para Fonu'nun başkanı olmasını engelleyebileceğini ima etmişti. Gazete, Cameron'ın, Brown'un bu görev için uygun bir kişi olmadığını ima etmesine dikkat çekiyor.

 

Cameron, BBC Radyosu'na yaptığı açıklamada, "İngiltere'nin borç içinde olduğunu bilmeyen biri, IMF için en uygun kişi olmayabilir" demişti.

 

Independent gazetesinin haberinde ise IMF başkanlığı için düşünülenler arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın eski başkanı Kemal Derviş'in de olduğu belirtiliyor.

 

Guardian gazetesi de, gelecek yıl görevinden ayrılması beklenen IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın yerine, Derviş'in gelebileceğini yazdı.

 

 

IMF programını uygulamıştı


Kemal Derviş, 2001'de krizden çıkış hazırlanan IMF destekli programının başında yer alıyordu. Hükümet kriz ortamında ekonominin dümenini o dönem Dünya Bankası Başkan Yardımcısı olan Kemal Derviş'e teslim etme kararı almıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ