16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Derece değil sonuç önemli”
04 Mart 2012 Pazar 16:46

“Derece değil sonuç önemli”

İbrahim şevki ilk röportajını Haberdar Gazetesi’ne verdi, yaşadıklarını ve gelecek planlarını anlattı…

Simge ÇERKEZOĞLU

“O Ses Türkiye” yarışmasında önemli başarılara imza atan İbrahim Şevki Kıbrıs Türk halkını Türkiye’de başarılıyla temsil etmesinin ardından kuşkusuz hem Türkiye’de hem de KKTC’de en çok konuşulan isimlerden oldu.

 

Çekinerek söylemesine rağmen Sezen Aksu ve Sertap Erener gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının beğenisi de toplayan Şevki kuşkusuz sadece müzikteki başarıları ile değil mütevazi kişiliği ile de adından daha çok söz ettirecek gibi görünüyor…

 

Sohbetimiz yarışmaya girme kararını nasıl verdiğini açıklaması ile başladı. İbrahim Şevki’nin yarışmadan önceki hikâyesinin pek çok Kıbrıslı Türk’e benzer tecrübelerden geçtiğini öğrendik. KKTC’de tamamladığı üniversite ve yüksek lisansının ardından askere giden ancak askerden çıktıktan sonra ülkede iş bulamayan İbrahim Şevki çalışmak için Avustralya’ya gitmeyi tercih ediyor. Bir yılı aşkın süre Avustralya’da yaşayan Şevki vatan hasretine dayanamayarak Kıbrıs’a dönme kararı alıyor.

 

İşsizlik her Kıbrıslı Türk gibi onun için de sorundu

“Askerlik bitince bir süre işsiz kaldım. Bunun üzerine Avustralya’ya giderek yaklaşık bir yıl orada çalıştım. Geri geldiğim zaman yarışmayı duydum. Ailem ve arkadaşlarım katılmamın iyi olacağını düşünüyordu. Bende bunun üzerine çok sevdiğim müzisyen ağabeyim olan Güzelyurt’ta yaşayan Kamil Atik’le konuyu görüştüm. Fikir aldım. Kendisi SOS grubunun gitarist ve aranjörüdür. O da katılmam konusunda beni teşvik etti.  Ben de aldığım bu cesaretle katılmaya karar verdim.     

 

İstanbul’a yolculuk ve…

İlk önce KKTC elemelerine katılan İbrahim Şevki kendisi ile birlikte seçilen birkaç müzisyen arkadaşı ile İstanbul’a gitmek üzere yola çıkıyor. Böylece ne kendisinin ne de Kıbrıslı Türklerin hiç beklemediği bir süreç de başlamış oluyor.

 

“Buradaki elemelerin ardında İstanbul’a davet edildim. Kıbrıs’tan birkaç arkadaşımız daha vardı. Jüri üyelerinin sırtları dönük olarak yer aldıkları ilk elemelere katıldım. Yanılmıyorsam yarışmaya toplamda iki yüz bin kişi katıldı. Hepimiz Hülya Avşar, Mustafa Sandal, Hadise ve Murat Boz’un yer aldığı jürinin karşısına çıktık.”

 

Sadece Mustafa Sandal’ın beğenerek döndüğü İbrahim Şevi göstermiş olduğu büyük başarı ile kuşkusuz tüm juri üyelerinin takımında olmasını arzu ettiği seslerdendi. Ancak Mustafa Sandal ile çalışmalarına başlayan Şevki İstanbul’daki günlerin zevkli olduğu kadar stresli geçtiğini de söylemeden geçemiyor. Televizyon ekranlarında bile Kıbrıs Türk halkının onu izlerken ne kadar heyecanlandığını düşünecek olursak aslında onun heyecanı olmazsa olmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

 

Heyecan günden güne artıyor

“Önce düellolarla başlayan yarışma daha sonra canlı yayınlarla devam etti. Her hafta heyecanımız da artarak devam etti. Arada geçen süreçlerde jüri üyeleriyle birlikte şarkı seçimleri yapıldı. İleriye dönük projeler üretildi. Ses çalışmaları, çekimler ve kıyafet, sahne provaları yapılıyordu. Zamanımız hep bunlarla geçiyordu. Yaşadığımız süreç çok yoğun ve stresliydi.. Heyecan doruktaydı. Her hafta başka bir heyecan yaşıyorduk.”

 

SMS’lerle halkın ilgisi arttı

Yarışmada kısa mesajların devreye girmesinin ardından halkın da yarışmaya olan ilgisinin arttığını söyleyen Şevki, o zaman izleyiciye daha çok ulaşmaya başladığına da vurgu yapıyor. İlginin artarak devam ettiğini söyleyen Şevki Mustafa Sandal ve diğer jüri üyelerinin başarıları sonucunda neden şaşırdıklarını ise şöyle açıklıyor.

 

“Yarışmanın ilk aşamalarında canlı yayınlar öncesinde yapılan elemelerde ben aşırı derecede çok heyecanlanıyordum ve kendimi yeteri kadar ifade edememiştim. Daha sonra onların beklemediği şarkıları başarı ile yorumlamamın ardından doğal olarak çok şaşırdılar. Haklıydılar da. Çünkü beklemiyorlardı.”

 

Atılacak adımlar daha öneli

Yarışmanın finalinde özellikle Kıbrıs Türk halkı tarafından haksızlığa uğratıldığına ilişkin ortaya atılan iddiaları sorduğumuzda ise Şevki aldığı derecenin çok da önemli olmadığını hatırlatarak sözlerine başlıyor.

 

“Özellikle son ikiye kaldığımızda tüm oyların sıfırlanacağının açıklanması insanlarda bu şekilde bir izlenim bıraktı. Bizler de dâhil olmak üzere öyle bir şey olacağını bilmiyorduk. Ancak format gereği böyle bir şey yapıldığını öğrendik. Bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum. Evet, önceden söylenmiş değildi biz sadece bir eleme olacağını biliyorduk. Ancak bence artık derecenin çok da fazla bir önemi yok. Bütün bu yarışmanın gereği nasılsa o şekilde yapıldı. Tercihler farkı yönde olabiliyor tabii. Oğuz arkadaşım da başarılıydı onu da kutluyorum, tebrik ediyorum. Bence derece çok da önemli değil zaten. Bundan sonra atılacak adımlar daha önemli. Yarışmanın bana en önemli kazancı halkla birleşip bütünleşmek ve bu alanda pek çok profesyonelle tanışmak oldu. Kesinlikle sonuçtan çok mutluyum. Bu yarışma bana dereceden çok daha öte kazançlar getirdi. Yaptıklarımdan ötürü insanların beni desteklemesi ve takdir etmesinden dolayı çok mutluyum. Bu tüm derecelerden çok daha üstün ve değerli.”

 

İbrahim Şevki’den single geliyor…

Yeni projeleri hakkında da bilgi veren Şevki, Acun Medya tarafından çıkarılacak bir single çalışmasının söz konusu olduğunu ancak tarihinin henüz belli olmadığını açıkladı. Onun dışında Mustafa Sandal’ın yeni albümüne ilişkin güzel haberler veren Şevki kendisinin de bu albüme Mustafa Sandal’a vokal yapacağını belirtti. O Ses Türkiye olarak Türkiye’nin farklı bölgelerinde bir dizi konserler gerçekleştirileceğini de söyleyen Şevki gelecekten çok umutla bahsediyor. Mustafa Sandal’ın konserlerinde de yer alacağının müjdesini veren İbrahim Şevki, Sandal ile çok iyi bir bağ kurduğunu söyleyerek gelecekte de birlikte çalışmaya devam edeceklerine inanç belirtti. Dostluğumuz da devam ediyor. Bundan sonra da Mustafa Sandal’ın kendisine destek vermeye devam edeceğini tekrarladı.

 

Ünlü sanatçılardan destek  

Sezen Aksu’nun kendisini aradığı dedikodularını sorduğumuzda ise sorumuzu mahcup bir şekilde karşılıyor. Bunları dile getirmeyi çok da istemeyen Şevki ısrarımız üzerine Aksu’nun daha önceden Levent Yüksel’in seslendirdiği Tuana şarkısını dinledikten sonra Mustafa Sandal’ı arayarak kendisini çok beğendiğini söylediğini itiraf ediyor. Aynı şekilde Sertap Erener’in de kendi şarkısını dinledikten sonra Mustafa Sandal’ı arayarak kendisine destek verdiğini sözlerine ekliyor.

 

Devlet desteği mutluluk verdi

Devletten destek görüp görmediğini sorduğumuzda ise Şevki Başbakan İrsen Küçük ve daha sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeden bahsederek devletin de desteğinin görmekten mutluluk ve gurur duyduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın kendisini tebrik ettiğini söyleyerek ülke tanıtımına koyduğu katkıdan dolayı teşekkür aldığını açıkladı. 

 

Zaman içinde daha farklı projelerle de ülke tanıtımında yer almak istediğini söyleyen Şevki ülke tanıtımı için her projeye açık olduğunu sözlerine ekledi.

 

“Onur ve gurur duydum…”

Kendisini destekleyen herkese her fırsatta teşekkür etmeyi ihmal etmeyen İbrahim Şevki gazetemiz aracılığı ile bir kez daha tüm Kıbrıslı Türklere teşekkür ediyor. Bu kadar büyük destek almayı beklemeyen Şevki yaşadıklarından sonra çok onur ve gurur duyduğunu belirtiyor.

 

Lefkoşa’da açık hava konseri

“Herkes ilk kez bu derece birlikte hareket edildiğini söylüyor, böyle bir birlik duygusu yaratabildiğim için çok duygulandım. Toplumun birliğine sebebiyet vermek benim için ayrıca bir mutluluk oldu. Bu desteğe bu ilgiye layık olmak için her zaman çok çalışacağımı herkesin bilmesini istiyorum. Başarımı tüm halkımıza da borçluyum.” Halka göstermiş olduğu ilgiden dolayı minnetini göstermek istediğini söyleyen Şevki bunun için havaların ısınması ile birlikte Nisan ayı içerisinde Lefkoşa’da açık hava konseri vermeyi planladığını da sevenlerine müjdeliyor.

 

 Bizler de Haberdar gazetesi olarak İbrahim Şevki’yi bir kez daha tebrik ederek başarılarının devam etmesi temennisinde bulunuyoruz. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ