20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Denetlediğimiz ürünlerin teminatı biziz”
23 Nisan 2011 Cumartesi 11:30

“Denetlediğimiz ürünlerin teminatı biziz”

Değirmencioğlu, gıda denetimi ve gıda güvenliği konusunda tüm bilinmezleri Haberdar’a anlattı

Yurdagül BEYOĞLU

 

Gıda Müdendisi Verda Değirmencioğlu, ülkeye ithal edilen ürünlerin sağlıklı bir şekilde denetlendiğini kaydetti.

 

Organik ürünlerde de aynı sıkı takibin yapıldığını vurgulayan Değirmencioğlu, “Bizim kontrolümüzde olan ürünlerde GDO’suz veya organik yazıyorsa emin olun” dedi.

 

Ürünlerdeki katkı maddelerinin zararlı olup olmadığı yönündeki bir soruyu değerlendiren Değirmencioğlu, gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin dünyada yasalarla kabul görmüş maddeler olduğunu, miktarının ise yine her üründe farklı olarak yasalarla belirlendiğini kaydederek, “yasalarla belirlenen miktarın üzerindeyse ona izin vermeyiz” ifadesini kullandı.

 

Gıda Mühendisi Verda Değirmencioğlu, gıda güvenliği ve gıda denetimi konusunda tüm bilinmeyenleri Haberdar Gazetesi’ne açıkladı. Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde görev yapan Değirmencioğlu, Sağlık Bakanlığı’nın, bünyesindeki eksikliklere rağmen halkın sağlığı açısından her türlü kontrolü özveriyle yaptığını söyledi.

 

Kimi gıdaların denetiminin Veteriner Dairesi’nin, kimi gıdaların Tarım Bakanlığı’nın, kimi gıdaların ise Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde olduğunu anımsatan Değirmencioğlu, Sağlık Bakanlığı’nın, diğer Bakanlıkların uhdesinde olan denetimlere de müdahale edebildiğini açıkladı.

 

Denetimler konusunda çok titiz çalıştıklarını ve yasal olmayan hiçbir işe izin vermediklerini kaydeden Değirmencioğlu, idarecilerin de bu konuda kendilerine destek verdiğini belirtti.

 

 

“Gözü kapalı yiyin”

 

“Bizim kontrolümüz altında olan her şeyi gözü kapalı yiyin. Bir şey olursa bize gelin” diyen Değirmencioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Üç limanımız var. Üç yerde de ithalat aşamasında kontroller yapılıyor. Ancak ondan öncesinde siz ‘bir şey ithal etmek istiyorum’ derseniz, birinci şart numune almaktır. Numune alır, etiketlenme koşullarına, içeriğine bakarız. Etikette yanlış bilgilendirici, yanıltıcı ibare ve çizimlerin yer almaması gerekir. Bir zamanlar ülkeye kekik suyu gelmişti. Üzerinde ‘prostat kanserini tedavi eder’ yazıyordu. Bir de sıvı yağın üzerinde ‘bağışıklık sistemini güçlendirir’ diyordu. Muhteviyatta bu mümkün olmadığı halde bu ifade var. Bunun bilimsel bir ispatı yoktur. Bu tür yanıltıcı yazılar kullanılmaz. Gıdalar ilaç değildir. Numuneler laboratuara gönderilir.

 

 

“İthal ürünlerde denetim daha kolay”

 

Etiketlenmesi uygunsa ithal edilen ülkeye özgü olarak sağlık sertifikası talep edilir. Sonra tüccar fatura getirir. Ardından gümrükte Sağlık Bakanlığı çalışanları kontrolünü yapar, ‘bize gösterdiği standartlarda bir ürün mü’ diyerek. Ürünlerin raf ömrünün üçte ikisini ülkemizde tamamlaması gerekmektedir. Dolayısıyla ithal ürünlerde denetim daha kolaydır”

 

 

“Yerli ürünleri denetliyoruz”

 

İthal ürünlerin belli bir aşamadan geçmeden izin alamayacağını anlatan Değirmencioğlu, yerli ürünlerde bunlar kadar şanslı olunmadığını ancak Sağlık Bakanlığı’nın sıkı denetimlerinin sürdüğünü söyledi.

 

“Yerli ürünlerde kontrollerimiz var. Et, süt ve hububat harici bizim denetimimize girer. Son dönemlerde rutin bir şekilde her bölgede teftişlere çıkıyor ve 4-5 kişilik gruplar halinde cafe, restoran, bar ve fırın gibi işyerlerini denetliyoruz. Ayrıca, bu kişiler üretim yapmak için hammadde getirirken de denetliyoruz. Örneğini gıda katkı maddeleri bizim denetimizde” ifadelerini kullanan Değirmencioğlu, gıdalarda kullanılan ve kamuoyundaki bilgilendirmeler sonucu halk arasında tedirginlik yapan katkı maddeleriyle ilgili olarak açıklamada bulundu.

 

 

“Dünyada kabul görmüş maddeler”

 

Değirmencioğlu, gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin dünyada yasalarla kabul görmüş maddeler olduğu vurgulayarak şöyle dedi: “Gıdalarda kullanılan tüm katkı maddeleri dünyada yasalarla kabul görmüş maddelerdir. Kimisi limitsiz kullanılabilir, kimisi belli bir tadı yakalayana kadar kullanılabilir, kimisi de sınırlandırılmıştır. Her gıda katkı maddesi her üründe kullanılamaz. Çikolatada kullanılanlarla bisküvide kullanılanlar aynı değildir. Katkı maddeleri yasalarla belirlenmiştir. Limitli bir maddeyse ve limit aşılmışsa bu ürüne izin verilmez.

 

Diyelim bizde yeni bir ürün çıktı ve bu ürün yasamızda mevcut değil. O zaman TC Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve AB’ye atıfta bulunulur. Kısaca yasal olarak kullanıldığında, ‘zararlıdır’ diyemem. Yasal mevzuatlar ölçüsünce her şey kontrol ediliyor.”

 

 

“Bizim kontrolümüzdeyse emin olun”

 

Verda Değirmencioğlu, ‘organik’ adı altında satılan gıdaların güvenilirliği için de şunları söyledi: “Eğer bizim kontrolümüzde, ‘organik’ ya da ‘GDO’suz’ yazıyorsa emin olun. Yıllar önce, yurtdışında organik gıda üretimi başladığında ‘organik’ denilen bir üründen numune almıştık, ilaçlı çıktıkları için imha ettik. ‘Organiktir’ diye bir ürün gelir. O üründe ‘organik’ sıfatını veren firmanın bir amblemi olur. Amblemi görünce onun araştırmasını yapıyoruz. Firma ‘organik’ sertifikasını verme yetkisine sahipse firmadan belgelerin kopyasını talep ediyoruz. Onlarda sürelidir. Firmalar bir kez izin alıp ömür boyu o ürünü getiremez.”

 

 

Gıda alırken nelere dikkat etmeli?

 

Gıda alırken içeriğinin yanında son kullanma tarihine de bakılması gerektiğini vurgulayan Değirmencioğlu, salça, konserve gibi ürün ambalajlarına dikkat edilmesi ve bombelenmiş kutudaki salça ve konservelerin alınmaması gerektiğini kaydetti. Halkın gıda konusunda bilinçlendirilmesinin kendi işlerini kolaylaştıracağını belirten Değirmencioğlu, tüketici şikayetlerini de değerlendirdiklerini söyledi.

 

 

“Mesai dışı çalıştığımızda yanlış yorumlanıyor”

 

Gümrüklerdeki denetimlerin mesai saatleri içinde hizmet içi eğitim almış sıhhiye müfettişlerince, mesai saatleri dışında ise kendileri tarafından yapıldığını anımsatan Değirmencioğlu “bize, ‘mesai parası almak için mesaiden sonra çalışıyorlar’ diyenler var. Bu son derece yanlış bir düşünce. Mesela geçtiğimiz hafta sadece Lefkoşa’da boşalacak 18 tır vardı. Zorluklarla çalışıyoruz. Diyelim mesai saatinden sonra tır geldi. ‘boşaltmıyorum’ diyebilir misiniz? Adam tırı boşaltacaksa ‘gelmem’ diyemezsin. Biz tırların açıldığı saatte o tırı kontrol etmek zorundayız” şeklinde konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ