18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deli bat bat otu yemeyin!
12 Temmuz 2013 Cuma 11:15

Deli bat bat otu yemeyin!

Uzmanlar, halk arasında 'deli bat bat' diye nitelendirilen otun...

oç. Dr. Mücahit Emet, Latince adı ’hyoscyamus reticulatus’ olan otun Arabistan, İsrail ve Türkiye’de fazlasıyla bulunduğunu kaydetti.

Halk arasında ’deli bat bat’ diye bilinen bitkinin tatlı sıvı salgılamasından dolayı çocuklar tarafından çok sevildiğini anlatan Doç. Dr. Emet, yetişkinlerin de bitkinin köklerini yediğini anımsattı.

Bitkiyi yiyenlerin bir süre sonra bilincini yitirdiğini ve halüsinasyon gördüğünü anlatan Doç. Dr. Emet, şunları söyledi:

 

İLK ONLAR BULDU

"Bu bitkinin çiçekleri veya kökleri yenildiği zaman ateş basması, yüzde kızarma, göz bebeklerinin büyümesi, terlemede azalma ve idrara çıkamama görülüyor. Hasta bilincini yitiriyor. Olmayan şeyleri görüyor. Hastanemize deli bat bat otundan zehirlenen 6 kadın geldi.

Yaptığımız araştırmada kalpte ritm bozukluğuna yol açtığını belirledik. İlk kez Dünyada bunu biz bulduk. Çalışmamız uluslararası bilimsel dergi Bratislava’da yayınlandı.

Deli bat bat otundan en fazla çocuklar zehirleniyor. Tarlada yoruluyor, acıktıktan sonra bu bitkiyi yiyorlar. Düzelmeleri bir haftayı buluyor. İlk 3 saatte erken müdahale çok önemli."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ