16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dekora dönmüş eski eşyalar!
23 Eylül 2013 Pazartesi 09:00

Dekora dönmüş eski eşyalar!

Kıbrıs’a özgü ahşap sanatı ile Ramazan usta, birçok evde artık unutulmaya yüz tutmuş eşyalara üzerlerinde yaptığı küçük dokunuşlarla yeniden hayat vererek yaşatmaya çalışıyor

Devrim DEMİR

El sanatları merağı ile 39 yıldır sanatını icra eden Ramazan Karakaplan, evlerin bir köşesinde unutulmaya yüz tutmuş ahşap eşyalara yeniden hayat veriyor. Ramazan Usta, küçüklüğünden bu yana ilgi duyduğu tek meslek olan el sanatlarını bugün hala yapıyor.Eğitimini İstanbul Bilecik Sanat Okulu’nda Oymacılık Sanatı üzerine yapan Ramazan usta, merak ve isteğiyle kendini geliştirerek eski eşyaları alıp kopyalayarak harikalar yaratıyor. Ramazan Usta, “83 yılından bu yana Kıbrıs’a özgü mobilyaları alıp yeniden yaratıyorum” diyerek babadan oğula deyimiyle çocuklarına sanatını miras bırakacağını söyledi.

 

Mesleğini çocuklarına sevdirdi… 

83 yılından bu yana KKTC’de yaşamanı sürdüren Ramazan Usta, Girne Karakum’da bulunan küçük atölyesinde eski ahşaplara hayat veriyor. Küçük yaşta oymayıcılık mesleğine başlayan Ramazan usta ailesinin geçimini 39 yıldır oymacılık sanatından kazandığı para ile sağlarken mesleğini oğullarına da sevdirdi.

 

On parmağında on marifet..

On parmağında on marifet olan Ramazan Usta, emek ve titizlik isteyen işini hakkını vererek yapıyor. Konsol, gümüşlük, tırnak, komedin, boy aynası, gardrop, masa, sandalye ve daha birçok mobilyanın yanı sıra artık piyasada bulunmayan Lapta, Akantu (Tatlısu), Lefkoşa ve Karpaz yöresine ait çeyiz sandığını, orijinali gibi olmasa da bire bir taklit ederek muhteşem görüntülerini yansıtıyor. Sandıkları ise sipariş üzerine yaptığını söyleyen Ramazan Karakaplan, “Şu an en çok ilgi İngilizlerden geliyor, yerli halkımızın maddiyatından ve zamanın şartlarından dolayı alım gücü düşük” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ