18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dayanışma evi hizmete girdi
07 Mayıs 2011 Cumartesi 11:12

Dayanışma evi hizmete girdi

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin toplumlararası projelerinin ürünü...

Ara bölgedeki “Dayanışma Evi- Eğitim ve Araştırma Merkezi”nin açılışı iki tolum liderinin katılımıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Dayanışma Evi’nin iki taraf arasında tarihi, eğitsel ve kültürel konularda verimli bir diyalog yaratılmasına yönelik çalışmalara katkı koyacağını belirtti…

 

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin toplumlararası projelerinin ürünü olan “Dayanışma Evi-Eğitim ve Araştırma Merkezi” nin açılışı dün yapıldı.


Ara bölgede yer alan Dayanışma Evi’nin açılışı pazartesi gününe kadar sürecek bir festivalle kutlanacak. 4 gün sürecek festival programı ile ilgili bilgi www.ahdr. info adresinden temin edilebilir.


Avrupa Ekonomik Alan üyesi Norveç, İzlanda, Lihtaynştayn’ın ana sponsorluğunda Norveç hibeleri ile yapılan Dayanışma Evi’nin açılışına Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristoyas, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, bazı siyasi parti ve sendika ile sivil toplum örgütü temsilcileri, bazı büyükelçiler ve elçilik temsilcileri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Eleni Mavru ve çok sayıda basın mensubu katıldı.


 

“Birbirlerine sorular sorarak yanıtlarını anlattılar”


Dayanışma Evi Başkanı Dr. Chara Makriyanni ile Dayanışma Evi Sekreteri Dr. Meltem Onurkan Samani birlikte gerçekleştirdikleri konuşmalarında, açılıştan duydukları heyecanı dile getirdiler ve birbirlerine sorular sorarak yanıtlarını anlattılar.


Makriyanni ile Samani, uzun konuşmalarında “Buraya nasıl geldik, yolculuğumuz nasıl başladı; ara bölgede bir ev fikri nasıl gelişti; dayanışma evi niye ara bölgede bu binada yapıldı; Dayanışa Evi neden nemlidir ve neden özeldir” sorularını yanıtladılar.


Konuyla ilgili yolculuklarının 2003 yılında geçiş kapılarının açılmasıyla başladığını söyleyen Makriyanni ile Samani, eğitimciler, akademisyenler ve araştırmacıların misyon ve vizyonlarını böylelikle fark etmeye başladıklarını ve Evrensel İnsan Hakları Deklarasyonu’nun değerlerini takip etmeye başladıklarını söylediler.

 “Diyaloga katkı koyacak aktivitelere ihtiyaç var”


Liderlerin çözüm için çalıştığını vurgulayan ve iş birliği ile diyalogun çözümün gerekli iki elemanı olduğunu vurgulayan Makriyanni ile Samani, iş birliğine ve diyaloga katkı koyacak aktivitelere ihtiyaç duyulduğunu söylediler.


Makriyanni ile Samani, barış inşa etmenin uzun süreli, zor ve çözümden sonra dahi süren bir süreç olduğunu da kaydettiler.
 

 


Buttenheim: Umut yaratmak için fikirlere ihtiyaç var


BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim de bilgi, kaynak ve personel yanı sıra ortak kaygıların çözümü ve umut yaratmak için fikirlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
BM’yi bu fikirlerin ortaya çıkardığını kaydeden Buttenheim, farklı kişilerin fikirlerinin dinlenmesi ile sorunlara çözüm bulunabileceğini kaydetti.

 

Öğretmenin, öğrenmenin ve bilgi paylaşımının insanlar arasında köprüler oluşturduğunu ve gelecek nesiller için umut pompaladığını dile getiren Buttenheim, Dayanışma Evi çatısı altında yapılacak çalışmaların Kıbrıslıların kalıcı barış ve istikrar için gerekli olan farklı bakış açıları geliştireceğini kaydetti.
 

 

“İlerletme fırsatı yakaladık”


BM’nin barış sürecinde ilerleyebilmek ve gelecekte varılacak anlaşmanın sürdürülebilirliği için güçlü ve çalışan sivil toplumun öneminin altını çizdiğini söyleyen Buttenheim, “Bugün bu girişim ile bu çabaları ve idealleri ilerletme fırsatı yakaladık” dedi.


Araştırmacılar, eğitimciler, tarihçiler, sanatçılar ve diğer kişilerin de Dayanışma Evi’nde bir araya gelerek öğrenip, test edip fikir paylaşımında bulunacağını ifade eden Buttenheim, BM’nin Kıbrıs’taki barış inşası çalışmalarına katkı için destek verdiğini belirtti.

 

 

Eroğlu: Kurulan ilk toplumlar arası merkez


“Sivil toplumun kaynaşma ve diyalog çabalarını, tarihin sorgulanması ile birleştirip daha ileriyle taşımak için” kurulan ilk toplumlar arası merkez olma özelliğini taşıyan Dayanışma Evi’nin açılışında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, iki taraf arasında tarihi, eğitsel ve kültürel konularda verimli bir diyalog yaratılmasına yönelik çalışmalar yapacak olan “Dayanışma Evi”nin oluşturulmasına katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

 “Tarih kitaplarını düzenledik”


Kıbrıs Türk tarafının tarih kitaplarını, Kıbrıs Rum halkına karşı herhangi bir düşmanlık içermeyecek şekilde düzenlediğini söyleyen Eroğlu, tarih kitaplarının herhangi bir halka veya ulusa karşı düşmanlık duyguları aşılamak için değil, genç nesillere tarihlerini öğretmek için düzenlendiğini ifade etti.

 Hristofyas: Vizyon tek Kıbrıs

 

Ara bölgedeki “Dayanışma-Evi Eğitim ve Araştırma Merkezi”nin açılışında konuşan ve vizyonlarının, “Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklerin, Maronit, Ermeni ve Latinler’in birlikte yaratacağı, barış ve güvenlik içerisinde geliştireceği, özgür ve birleşik federal Kıbrıs olduğunu” söyleyen Hristofyas, “Vizyonumuz ekonomik olarak gelişmiş ve AB içerisinde güçlü bir mevcudiyet gösteren birleşik Kıbrıs’tır, vizyonumuz Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa arasında köprü olacak birleşik bir Kıbrıs’tır. Vizyonumuz hassas bir bölge olan Güney Doğu Akdeniz’deki istikrar ve gelişime katkı koyacak tek Kıbrıs’tır” dedi.

 

Dayanışma Evi’nin “Kıbrıslıların” yaratıcılığa ve sorgulamaya, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ortak çabalara, “ortak vatanın” ve insanların birleşmesine katılmak amacıyla bir araya gelmesine önemli katılar yapabilecek bir yer olduğunu savunan Hristofyas, dün açılışı yapılan yerin sivil toplum örgütlerine ve bireylere sadece çalışmak ve üretmek için değil çözüm ve birleşmeye yönelik bir vizyon yürütme amacına katkıda bulunma fırsatı vereceğini dile getirdi.

 “Vizyonlar için girişimler sürecek”

 

Doğrudan görüşmelerin başlamasından önce iki toplum lideri tarafından karşılıklı olarak kabul edilen temelde çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Hristofyas, karşılaştıkları sorunlara ve zorluklara rağmen, vazgeçmeyeceklerini; aksine çabalarını yoğunlaştıracaklarını ve vizyonlarını gerçekleştirmek için girişimlerini sürdüreceklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ