10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu sert çıktı
14 Nisan 2011 Perşembe 15:10

Davutoğlu sert çıktı

K.Afrika'daki gösterilerle KKTC'deki protestoları kıyaslayan parlamentere tepki

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanı Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. Kuzey Afrika'daki bazı ülkelerdeki halk gösterilerini KKTC'deki protestolarla kıyaslamaya kalkan Yunanlı parlamentere tepki gösterdi.


Davutoğlu, Türkiye'nin dönem başkanlığıyla ilgili AKPM Genel Kurulu’nda konuştu ve Avrupalı parlamenterlerin sorularını yanıtladı.


Bir Yunan parlamenterin Kuzey Afrika'daki halk gösterileri ve KKTC'deki protestoları kıyaslaması üzerine Davutoğlu, KKTC'deki gösterilerin ekonomik nedenlerle yapıldığını hatırlatarak, ''Bunu sizin daha iyi bilmeniz gerekiyor, Yunanistan'da da ekonomik nedenlerden gösteriler oluyor. Bunu en çok sizin daha iyi bilmeniz lazım, KKTC'deki gösteriler alınan ekonomik önlemlere ilişkin'' diye konuştu.


 

Önemli adımlar atıldı


Davutoğlu, Genel Kurulda yaptığı konuşmanın ardından Avrupa Konseyi binasında Türk gazeteciler için bir basın toplantısı düzenledi. Dönem Başkanı olarak Türkiye'nin öncelikleri hakkında bilgi veren Davutoğlu, Avrupa Konseyi ve insan hakları mahkemesinin kurumsal reformları ile ve AB'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine taraf olması konusunda Türkiye'nin dönem başkanlığı boyunca önemli adımlar atıldığını ifade etti.


Davutoğlu Mayısta İstanbul'da yapılacak toplantıda aile ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin Avrupa Sözleşmesinin diğer ülkelerin imzasına açılacağını söyledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ