22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davet edilmemişler
21 Nisan 2011 Perşembe 13:36

Davet edilmemişler

Türkiye'nin Güney Kıbrıs'a ambargo uyguladığı iddia edildi

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler’le birlikte, gelecek ay İstanbul’da düzenleyeceği “4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı”na Güney Kıbrıs’ı davet etmediği belirtildi.


Güneyde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, “Bizi Listeden Çıkardılar - Ankara Kıbrıs’ı Uluslararası Foruma Davet Etmedi, Bunu BM Yaptı” başlıklı haberinde, aldığı bilgilere dayanarak TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, konferansa katılacak olan BM üyesi ülkelerin devlet başkanlarına yönelik mektup gönderdiğini, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a davet gelmediğini belirtti.


 

“Aynı masaya oturmak istemiyorlar”


Konferansın; 9-13 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da yapılacağını yazan gazete, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu aracılığıyla NATO toplantısında dile getirilen, Ankara’daki yetkililerin “Kıbrıs Cumhuriyeti”yle aynı masaya oturmak istemediği şeklindeki “Türk uygulamasının”, İstanbul’daki forum için de geçerli olduğunu savundu.
 

 

Ankara’nın tutumu ve bilgilendirme


Haberde, daha önce, Güney Kıbrıs’ın toplantı için BM’den davet aldığı ve toplantıda Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu tarafından temsil edilmesinin kararlaştırıldığı ileri sürüldü.
Gazete aldığı bilgilere dayanarak Türkiye’nin bu tutumunun görmezlikten gelinmesinin mümkün olmamasına bağlı olarak, Güney Kıbrıs’ın, “Ankara’nın tutumu” konusunda uluslararası örgütlere ve hükümetlere bilgi verdiğini yazdı.


 

Davet etmemesi mümkün değil


Habere göre, yabancı bir diplomat, gazeteye yaptığı açıklamada, bu uygulamanın, “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni tanımadığını dile getiren Türkiye tarafından yıllardır izlendiğini ileri sürdü.
Gazete ayrıca “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, AB ve BM üyesi olduğu vurgulanırken; Türkiye’nin, ülkeler listesinden ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni silmesi ve davet etmemesinin mümkün olmadığına dikkat çekildiğini” öne sürdü.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ