22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAÜ’ye uluslararası üyelik kızdırdı!
21 Nisan 2011 Perşembe 15:06

DAÜ’ye uluslararası üyelik kızdırdı!

Güney Kıbrıs’ta, “Lefkoşa Üniversitesi üyelikten çekilebilir” uyarısı yapıldı...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün ICOGRADA (Uluslararası Grafik Tasarım Birlikleri Konseyi) üyeliğine kabul edilmesine Rum tarafının tepkileri sürerken, Konsey üyesi Lefkoşa (Rum) Üniversitesi’nin bu konudaki itirazları dikkate alınmadığı gerekçesiyle üyelikten çekilebileceği kaydedildi.


 

Türkiye’de olan üniversiteler kategorisinde


Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan Politis gazetesi haberinde, DAÜ’nün adresini kürsü olarak “Mersin 10 Famagusta, North Cyprus, Turkey” şeklinde gösterdiğini ve başlangıçta kürsüsü Türkiye’de olan üniversiteler kategorisine konulduğunu yazdı.


Lefkoşa (Rum) Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dr. Klimis Mastoridis’in, DAÜ’nün ICOGRADA’ya kaydının yapıldığını tespit ettiğini yazan gazete, Mastoridis’in ICOGRADA yönetim kuruluna bir mektup göndererek meselenin bir an önce çözüme kavuşturulmasını istediğini belirtti.
 

 

Lefkoşa Üniversitesi üyelikten çekilebilir


Gazeteye göre Mastoridis, “Kıbrıs’ın AB üyesi olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek tanınmış devlet olduğunu” ifade etti.


ICOGRADA yönetim kurulu yetkililerinin “konuyu çözüme kavuşturmak” yerine, DAÜ’yü Lefkoşa Üniversitesi ve TEPAK’la (Rum Teknoloji Üniversitesi) aynı kategoriye koyduklarını ifade eden gazete; Mastoridis’in, hoşnutsuzluğunu ifade ederek Lefkoşa Üniversitesi’nin konsey üyeliğinden çekilmesinin yakın olduğu hususunda ICOGRADA’yı bilgilendirdiğini ekledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ