18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dakikada 10 Defa Tüküren Adamın Dramı

Dakikada 10 Defa Tüküren Adamın Dramı

5 yaşındayken tik bozukluğu hastalığına yakalanan iki çocuk babası adam, dakikada en az 10 defa tükürüp, küfür ediyor. Genç adamın hayatı bu yüzden kabusa dönmüş.

5 yaşındayken tik bozukluğu olarak bilinen 'Tourette Sendromu'na yakalanan iki çocuk babası Muhammed Ali Bilgiç, dakikada en az 10 defa tükürüp, küfür ediyor. Eşini istemeye gittiğinde de küfür ettiğini gözyaşları içinde anlatan Bilgiç'in hastalığına çare bulunamıyor.

HAYATI KABUSA DÖNDÜ

Bağcılar'daki bir şirkette temizlik işçisi olarak çalışan iki çocuk babası Muhammed Ali Bilgiç (39) 5 yaşındayken, tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketleriyle kalıtsal bir rahatsızlık olan 'Tourette Sendromu'na yakalandı. Hastalık, Bilgiç'in hayatını adeta kabusa çevirdi. Bilgiç ne kadar tedavi olmaya çalışsa da bir türlü rahatsızlığından kurtulamadı. Dakikada en az 10 defa tükürüp küfür eden adam, korkudan dolayı bu hastalığa yakalandığını söyledi. Muhammed Bilgiç, daha önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi gibi birçok hastaneye gittiğini ve ilaç kullanmasına rağmen kafa sallamalarının, ses çıkartmanın ve küfür etmenin önüne geçemediğini dile getirdi.

KALABALIK ORTAMLARDA BULUNAMIYOR

Hastalığı nedeniyle kalabalık ortamlarda da hor görüldüğünü belirten Bilgiç, zor olmasına rağmen 9 sene önce Hülya Bilgiç (35) ile evlendi. Muhammed Bilgiç, günlük yaşantısında olduğu gibi eşini istemeye gittiğinde de bazı sorunlar yaşadı. "Eşimi istemeye gidince de küfürlerim oldu" diyen iki çocuk babası Muhammed Ali Bilgiç, "O engelleri çok şükür aştık ama şimdi de çocuklarım beni hiç dinlemiyor. Çocuklarım da bana 'ne zaman tükürmeyi bırakacaksın, niye küfür ediyorsun' diyor. Ben de zor durumda kalıyorum" şeklinde konuştu.

"TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA BİNEMİYORUM"

Yaşadığı sıkıntıları ağlayarak anlatan Bilgiç, "İşe girdiğimde benim bu hastalığımı bütün çalışanlar bilmiyordu. Bazıları kendilerine küfür ettiğimi, yüzlerine tükürdüğümü zannetmişti. Sonra da durumu izah edince alıştılar. Ancak sokakta yürürken kimi dalga geçiyor, kimi dua ediyor. Toplu ulaşım araçlarına bile binemiyorum. Ama sonuç olarak arkadaşlarımın da yüzüne tükürüyorum, otobüse binen vatandaşların da yüzüne tükürüyorum, eşimin de çocuklarımın da, babamın da, patronumun da yüzüne tükürüyorum" dedi.

HASTANEDE BEDENİNE ŞOK VERİLMİŞ

1995 yılında bu halde askere alındığını söyleyen Muhammed Bilgiç, iddiasına göre komutanlarının hastalığına inanmadığı için hastanede bedenine şok verildi. Bilgiç o anları şöyle anlattı: "Komutanlar numara yaptığımı sanıyordu. O zamanlar doğru düzgün rapor da yoktu. Havlu tıkadılar ağzıma. Ondan sonra da şoku verdiler ağzıma. Bunları düşündükçe de tiklerim artıyor."

Fransa'daki Grenoble Üniversitesi'nde tik bozukluğunun tedavisinin olduğunu öne süren Bilgiç, "Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Başbakanımızdan yardım istiyorum. Beni kurtarın" diyerek yetkililerden yardım istedi.

SADECE UYURKEN BUNLARI YAPMIYOR

Ağlayarak eşinin durumunu anlatan Hülya Bilgiç ise, "Biz evlendiğimizde yine rahatsızdı. Sürekli ilaçlar kullanıyor ama çok fayda etmiyor. Sadece uyurken bu hareketlerini yapmıyor. En son eliyle gözüne vurarak katarakt oldu. Bize de sabretmek düşüyor. Bir çaresi varsa tedavi olmasını isterim. Özellikle de çocuklarım açısından iyileşmesini isterim. Çocuklarım alıştılar ama her zaman 'babam hasta ne zaman iyileşir' diye sorular soruyorlar. İnşallah bir çaresi vardır" şeklinde konuştu.

Bilgiç ailesinin 4 yaşındaki oğulları ise "Babam bazen tükürüyor. Babam iyileşirse tükürmez" diyerek babasının biran önce iyileşmesini istiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ