12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAİ uzay kampında!
15 Nisan 2011 Cuma 13:58

DAİ uzay kampında!

DAİ öğretmen ve öğrencileri, 3. kez İzmir Uzay Kampı’na gittiler

Doğu Akdeniz İlkokulu (DAİ) öğretmen ve öğrencileri 3. kez İzmir Uzay Kampı’na gidip döndüler. Her farklı zamanlarda gerçekleştirilen gezi, bu yıl 02-07 Nisan 2011 tarihleri arasında yapıldı.

DAİ’li minikler tam anlamıyla uzay yaşantısının yansıtıldığı, uzaya hazırlanan astronotların yaptıkları eğitimlerden örneklerin aktarıldığı ve bir kısmının yaşatıldığı İzmir Uzay Kampı’da eğitim yüklü bir programa katılmış oldu.

Her çocuğun çok zevk aldığı, heyecanlandığı, her an yeni şeyler öğrendiği bu ortamda bulunmak, çocuklar için büyük bir şans olarak değerlendirilirken uzayla ilgili önemli bilgiler de edinmiş oldular.

 

Etkinlikler minikleri heyecanlandırdı

Uzay Kampı’nda, yerçekimi, yerçekiminin önemi, yerçekiminin az olduğu veya olmadığının deneylerle öğrenildiği çeşitli simülatörlerin kullanımı gerçekleştirildi. Uzayda astronotlarda oluşan kas zayıflığını giderici özel egzersiz alanları kullanıldı.

Ay yüzeyinde yürümenin zorluğu, yürüme çeşitleri olarak tavşan zıplayışı, astronot yürüyüşü ve yana doğru adımlar kullanılarak 1/6 çekimin uygulandığı özel yerçekim koltuğu deneyi yapıldı.

Her öğrenci kendi roketini yapmanın ve onu fırlatmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşarken, sıfır yerçekimi duvarını kullanarak uzayda bir de istasyon inşa ettti.

Gerçek astronot giysileri giyen ve insanlı manevra ünitesinde deneylere katılan öğrenciler, uzayda 5 yönde hareket serbestliğinin nasıl mümkün olabildiğini gördü.

 

Her öğrenci bunu yaşamalı”

“Yaklaşık bir haftalık sürede alınan eğitim, yaşanan deneyim tüm hayatları boyunca unutulmayacak bilgiler içeren bir anı olarak öğrencilerin yaşamına katkı koyacak bir hayat dersi olacak diye özetlenebilir” diyen okul müdürü Aygül San, her öğrencinin bunu yaşamasını önererek, tüm velilere geziye katılan her öğrenciye teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ