23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daha fazlasını istiyorlar
10 Mayıs 2011 Salı 13:01

'Daha fazlasını istiyorlar'

Eroğlu, Rum Yönetimi’nin çıkan bütün anlaşmaları reddettiğini söyledi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi’nin bugüne kadar ortaya çıkan bütün anlaşmaları reddettiğini ve hep daha fazlasını istediğini söyledi.

 

Eroğlu, “Daha fazla isterken elindekilerin bir kısmını da kaybetmiştir ama bildiği yoldan da dönmemiştir. Annan Planı gibi bir planı reddedenler, şimdi bizden daha büyük beklenti içine girdi. Müzakereleri de bu şekilde sürdürmeye çalışıyorlar” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Ankara Genel Merkezi’nden bir heyeti kabul etti.Konuk heyet Eroğlu’na üzerinde Atatürk’ün resmi bulunan bir Türk bayrağı hediye etti.Görüşmede GKK Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Esen Ömürlü de hazır bulundu.

 

 

Eroğlu: İki ülke birbirini kardeş gibi görüyor

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu heyeti kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en itibarlı kuruluşu Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmış askerlerin emekli olarak da KKTC’ye gelmelerinin kendilerini memnun ettiğini söyledi.Eroğlu, “KKTC’ye gelerek, düşünce sahibi olmanız bizim için önemlidir, çünkü burada gördükleriniz ve kurduğunuz dostlukların Türkiye’ye yansıması ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından fevkalade önemli. Zaten ayrımız gayrımız yok. Aynı dili konuşuyoruz. Bizler de Türkiye’den Kıbrıs’a çok eski zamanlarda gönderilen Türkleriz. Ayrı yerlerde yaşasak da Türklük bağı tabi ki kopmaz” dedi.Kıbrıs Türkü’nün adadaki Türk varlığını her türlü koşulda koruduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, TC ile KKTC’nin bugün iki ayrı devlet gibi görünse de iki ülkenin birbirini kardeş gibi gördüğünü kaydetti.

 

 

Eroğlu: yaşadıklarım unutulacak gibi değil

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs sorunu ve müzakerelerine de değinerek, 1963’den bu yana yaşanan olayların tümünü görmüş, yaşamış bir kişi olarak; görüp, yaşadıklarının unutulacak gibi olmadığını söyledi.Eroğlu, “Barış Harekatı olmasaydı şu anda bu ziyaret de gerçekleşmezdi. Barış Harekatı sonrası bir devlet sahibi olduk, özgürlüğümüze kavuştuk ve insanca yaşamanın hazzına vardık. Bu nedenledir ki Kıbrıs Türk halkı TSK’ne şükran duygularıyla bağlıdır” dedi.Rumlar’ın Kıbrıs Türkü’nün kurduğu devleti, devlet olarak görmediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumların; “Kıbrıs’ta tek bir halk var” diyerek, Türkleri, adadaki Ermeni ve Maronit seviyesine düşürmeye çalıştığını söyledi.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasında bunları konuşup, Anavatan Türkiye ile Kıbrıs Türkü’nün haklarını içerecek, kalıcı bir anlaşmaya varmak için mücadele ettiklerini kaydetti.

 

 

Zeytin, dernekle ilgili bilgi verdi

 

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Yardımcısı Zürkani Zeytin de konuşmasında, dernek ve adada gerçekleştirdiği temaslar hakkında bilgi verdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ