20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyet Er Meydanı!
22 Nisan 2011 Cuma 14:44

Cumhuriyet Er Meydanı!

Cumhuriyet Meclisi, dün bir siyaset sahnesinden çok bir güreş meydanını andırdı

Yurdagül BEYOĞLU

Meclis Genel Kurulu dün soyadı tartışmasına neden oldu. Güvensizlik önergesi ile ilgili olarak lehte konuşma yapan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın Başbakan İrsen Küçük’e “soyadına uygun davranmıyorsun” demesi üzerine tepki gösteren İrsen Küçük, “bunu siz değerlendiremezsiniz” dedi.

 

“Patrona Halil isyanı çıkardınız, şimdi hiçbir şey olmamış gibi davranıyorsunuz” diyen Çakıcı’ya İçişleri eski bakanı İlkay Kamil “seni ilgilendirmez” yanıtını verdi.

 

Ortalık bir anda gerilirken, oturumu izleyen KTHY eski çalışanları alkışlarla Çakıcı’ya destek verdi.

 

Çakıcı’yı uyaran Meclis Başkanı Hasan Bozer, gerilen ortam üzerine oturuma 10 dakika ara verme kararı aldı. KTHY çalışanları da meclis salonunda alkışın yasak olmasından hareketle salondan dışarı çıkarıldı.

 

10 dakikalık aranın ardından genel kurul salonu toplandı. Başkan Hasan Bozer, içtüzük gereği bir lehte bir aleyhte konuşma gerekliliğini hatırlatınca ortalık yeniden gerildi.

 

CTP-BG, TDP ve DP’nin birlikte sundukları Bakanlar Kurulu’na karşı güvensizlik önergesi isteminin oylanması öncesi lehte ve aleyhte konuşmalar yapıldı. Lehte ilk konuşmayı yapan CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, güvensizlik önergesinin hükümeti dağılmaktan kurtardığı yönünde söylemler olduğunu, bunun doğru olmadığını söyledi.

 

 

“Haraç iddiaları var”

 

Parti içi bir kavgadan prim elde etmenin ilkesizlik olacağını ifade eden Soyer, İçişleri eski Bakanı İlkay Kamil’in görevden alınmasından sonra kaçak işçilerin affı yönünde bir karar alındığını vurguladı ve “başbakanlıkta haraç çetelerinin ve haraç tuzağının kurulduğu iddiaları yer almaktır” dedi.

 

 

“İddialar boyunda asılı kalacak”

 

İddiaların Başbakan İrsen Küçük ve diğer Bakanların boynunda asılı kalacağını savunan Soyer, bu söylemlerin açığa kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

 

“Sözde bir birliktelik”

 

Soyer konuşmasında UBP içinde sözde bir birliktelik olduğunu belirtti. İthal unun davul zurnayla karşılanmasını da eleştiren Soyer, bu olay ile Bakanlık değişimini ilişkilendirdi.

 

 

“Güneş makarnayla büyüdük”

 

“Nasıl olurda üretkenliğin önemli olduğu bir ülkede un ithaline izin verilir” diyen Soyer, çocukluklarının yerel bir ürün olan Güneş Makarna yiyerek geçtiğini anımsattı.

 

 

“Bahreyn’de meydana gelen olayların sebebi vatandaşlık”

 

Soyer konuşmasında, Ortadoğu’da çıkan olayları örnek verdi ve Bahreyn’de meydana gelen olayların sebebinin hükümetin yabancılara ‘vatandaşlık’ vermesiyle başladığını ileri sürdü.

 

 

“Tutkalla yapıştılar”

 

UBP’lilerin birbirine tutkalla, jelatinle yapışmış olduğunu kaydeden Soyer, parti meclisinde çok çirkin sözlerin sarfedildiğini kaydederek, “o kadar kabul edilmez bir hadisedir ki, kaldırabilene aşk olsun” dedi.

 

 

“Aşk olsun bu mideye”

“O kadar çirkindir ki söyledikleri aşk olsun bu mideye. Demek daha çok şey kaldırır bu mide, ama toplum kaldırmaz” ifadesini kullanan Soyer, KTHY ile ilgili komite çalışmaları esnasında “yumurtadan civciv mi çıkacak cılk mı” diye espri yaptığını kaydetti.

 

 

“Bakalım yumurtadan ne çıkacak”

 

Soyer, yumurtadan bir şey çıkmazsa yapılacak şeyin horozu ve tavuğu değiştirmek olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

 

 

“KTHY’nı batıran bir parti olarak hatırlayacağım”

 

Söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, UBP’nin, KTHY’nı batıran bir parti olarak hatırlanacağını söyledi.

 

“Soyadı Küçük olan, tarihi bir isme sahip olan Başbakan İrsen Küçük’ün yaptığı icraatlar soyadına uygun icraatlar değil” şeklinde konuşan Çakıcı bu sözleriyle fitili ateşlemiş oldu.

 

“Hadi be!”

 

Çakıcı’ya tepki gösteren Başbakan Küçük, “bunu siz değerlendiremezsiniz” dedi. Çakıcı konuşmasına ara vermeden aynı konuda ısrar ederek, “siz 700 kişiyi işten atacaksınız ve biz söylemeyeceğiz hadi be” ifadesini kullandı.

 

“Lafını bil”

 

Gerilen ortamda UBP milletvekilleri sakinliklerini korurken, Başbakan İrsen Küçük elini kürsüye vurarak “lafını bil” dedi.

 

Çakıcı’nın “Patrona Halil isyanı çıkardınız. Ortalığı yangın yerine çevirdiniz. Siz bunları yapacaksınız, biz ses çıkarmayacağız!” sözleri üzerine ayağa kalkan İçişleri eski Bakanı İlkay Kamil, “seni ilgilendirmez” yanıtını verdi.

 

 

İkinci tartışma

 

10 dakika aranın ardından Meclis yeniden toplandı. Hasan Bozer, içtüzük gereği, bir lehte bir aleyhte konuşma yapılabileceğini, ancak varılan mutabakat neticesinde diğer parti liderlerinin de konuşmasına izin verildiğini, yaşanan olaydan sonra bunun tekrar mutabakata bağlanması gerektiğini kaydedince ortalık kızıştı.

 

 

“Bu diktacı bir davranış”

 

Usül üzerine söz isteyen Soyer, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. “Mutabakat esastır. ‘Bir tartışma oldu, başbakan elini vurdu, mutabakat sona erdi’ demek diktacı bir davranıştır” diyen Soyer UBP’nin, muhalefet olduğu dönemde Meclisin arka sıralarına oturarak davul zurna çaldığını savundu.

 

 

“Sakin ol şarkısını dinle”

 

Soyer, Başbakan İrsen Küçük’ün parti içinde yaşanan olaylar nedeniyle gergin olmasının normal olduğunu, ancak hükümetin küsmeye hakkı olmadığını ifade etti. Başbakanlığı sırasında sürekli I-pot’undan “sakin ol, sinirlerine hakim ol” şarkısını dinlediğini anlatan Soyer, Başbakan Küçük’e de o şarkıyı dinlemesini salık verdi.

 

 

“Senden izin mi alacağız”

 

Soyer’in usül hakkındaki sözlerine karşı kürsüye çıkan UBP Genel sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, içtüzük nizamlarına uyma zorunluluğu olduğunu söyleyince muhalefet sıralarından “senden izin mi alacağız” sesleri yükseldi.

 

 

“Senin izninle cennete giymeyiz… Yediği naneye bak”

 

Hasipoğlu’nun sözleri tansiyonu iyice yükseltti. Soyer’in “senin izninle cennete gitmeyiz. Böyle dava mı olur? Yediği naneye bak. Sen nesin; hakim-i mutlak mısın?” sözleri UBP milletvekili Ahmet Zengin’i hareketlendirdi. Ayağa kalkan Zengin Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner tarafından sakinleştirilirken, diğer UBP vekillerinin soğukkanlılığını koruduğu görüldü.

 

 

“Bu bir organizasyon”

 

Meclis Başkanı Hasan Bozer’in konuşma izni vermesi ortamı biraz yatıştırdı. Tekrar söz alan Çakıcı olanları “kendi konuşmasını kesmeye yönelik bir organizasyon” olarak nitelendirdi.

 

“Vay vay vay UBP’nin iznine bağlıymış” diyen Çakıcı, UBP2nin kendi içindeki öfkeyi dışarı vurmaya hakkı olmadığını söyledi.

 

 

“BRT yayın kesti”

 

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş meclisteki tartışmanın BRT tarafından kesildiğini savundu. Hükümeti söylediklerinin tersini yapmakla suçlayan Denktaş, “iyi günler gelecek dendiğinde bilmeliydik ki kötü günler gelecek. Kesinti yapılmayacak dendiğinde bilmeliydik ki kesinti yapılacak” dedi.

 

 

“Bu kavga büyür mü diye düşündüler”

Güvensizlik önergesine çekimser oyu vereceklerine vurgu yapan Avcı, diğer muhalefet partilerinin 26 sayısını bulamayacaklarını bildiklerini, ancak UBP’deki tartışmayı büyütmek adına böyle bir şeye kalkıştıklarını ileri sürdü.

 

 

“BRT yayını kesilmedi”

 

Aleyhte konuşma yapmak için kürsüye gelen İrsen Küçük Çakıcı’nın konuşmasında yanıtlanmaya değecek kayda değer bir şey bulamadığını, Serdar Denktaş’ın söylediği “BRT yayını kesti” sözlerinin ise doğru olmadığını söyledi. “Oturuma ara verildiğinde yayın kesildi. Her şeyi izlemişler” diyen Küçük’ün sakinleştiği görüldü.

 

“Ya tutarsa”

 

Üç Muhalefet partilerinin UBP’de yaşanan olaylardan fırsat yakalama derdine düştüğünü dile getiren Küçük, “Nasrettin Hoca ya tutarsa diyerek göle maya çalmış. Bunların ki de o hesap. Ya tutarsa…” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ