15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı devrede!
20 Nisan 2011 Çarşamba 11:32

Cumhurbaşkanı devrede!

Eroğlu, bugün Başbakanlık'ı ziyaret edip Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edecek

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, 35 yıllık geçmişi bulunan partisinin aşamayacağı sorun bulunmadığını belirterek, birlik ve beraberlik çağrısının dört dörtlük yerine geldiğini söyledi.

 

Küçük, “UBP içinde kırgınlar, küskünler diye bir olay olmadığını” ifade ederek, meclis toplantılarına katılmayan bazı milletvekillerinin Pazartesinden itibaren katılmaya başladığını; Perşembe günkü toplantıya da katılacaklarını açıkladı.

 

Başbakan Küçük, erken seçime veya UBP’de olağanüstü kurultaya gidilmesinin de söz konusu olmadığını, gündemlerinde böyle bir şey bulunmadığını ifade etti.

 

UBP Parti Meclisi’nin, İrsen Küçük başkanlığındaki toplantısı 4 saat sürdü ve saat 19.15’te tamamlandı. Küçük, toplantının ardından basına açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.

 

Küçük, toplantının çok verimli geçtiğini belirterek, “Birçok üye söz aldı, görüş aktardı. Parti meclisi toplantılarımız her zaman yararlı geçmiştir. Bu toplantımız, özelliğinden dolayı, çok etkili olmuştur” dedi.

 

“UBP üç günlük bir parti değil”

 

UBP’nin üç günlük bir parti olmadığını, 1975’ten beri çalışan ve tüm seçimlere katılan bir parti olduğunu ifade eden İrsen Küçük, yetişmiş kadroların doğabilecek sıkıntıları aşmakta her zaman başarılı olduğunu söyledi. Küçük, bu denli deneyime sahip bir partide bugünkü sorunların aşılmasında bir sorun görmediğini ifade etti.

 

 

Muhalefet bir sonuç alamayacak

 

CTP, TDP ve DP’nin hükümete karşı Meclise verdiği güvensizlik önergesinin Perşembe günkü görüşmesi öncesinde muhalefete mesaj gönderen Küçük, “Siyasi karmaşadan çıkar elde etmeye çalışan muhalefet, güvensizlik önergesi ile bir sonuç alamayacak” diye konuştu.

 

Dile getirilen görüşleri dikkatle dinleyip not ettiklerini ifade eden Küçük, bu görüşlerin partinin yararı için fırsata dönüştürülmesine imkan yaratacaklarını; UBP yetkili organlarında ve meclis grubunda değerlendirmelerin süreceğini; mecliste oluşacak yeni komitelerle halka hizmetlerin süreceğini, halkın beklentisi olan yasalar için gerekli hassasiyetin gösterileceğini söyledi.

 

“Erken seçim gündemde yok”

 

İrsen Küçük, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, erken seçimin gündemlerinde olmadığını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde bir gazetecinin sorusu üzerine erken seçime değindiğini hatırlatan Küçük, UBP’nin her zaman sorunlarını aşabildiğini ancak bazı milletvekillerinin meclise girmeme tutumu yüzünden meclis çalışamaz hale gelirse koalisyon arayışına gidilebileceğini, sonuç vermezse de erken seçime gidilebileceğini söylediğini kaydetti.

 

Bazı basın organlarının bu demecini “İrsen Küçük erken seçim çağrısı yaptı” diye verdiğini belirten Küçük, “Ben erken seçim çağrısı yapmadım, bugün de parti meclisimizin gündeminde erken seçim ve kurultay konusu kesinlikle yoktu ve görüşülmedi” dedi.

 

“Parti içindeki muhaliflerin istekleri nedir?” sorusuna karşılık Küçük, özetle şöyle konuştu:

 

“Kırgınlar, küskünler diye bir olay yok”

 

“Muhalif demeyeceğim onlara… Benim dışımda UBP’nin 26 milletvekili, 14 belediye başkanı vardır. Tüm milletvekillerimize eşit mesafede olduğumu söyledim, bundan sonra da eşit mesafede olacağım. Dolayısıyla UBP içinde kırgınlar, küskünler diye bir olay yoktur. Arkadaşlarımız pazartesi günkü meclis birleşiminden itibaren görevlerinin başındadır. Perşembe günü de mecliste olacaklar. Bir tek, Ergün Serdaroğlu arkadaşımız bir yakınının İstanbul’daki ameliyatı nedeniyle izinlidir. Onun dışında tüm arkadaşlarımız parlamentoda olacak. Ergün bey de pazartesi bize katılacak.”

 

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Küçük, olağanüstü kurultayın da gündemde olmadığını, zaten tüzük gereği olağanüstü kurultay yetkisinin genel başkanda olduğunu belirterek, genel başkanın istifası veya ölümü üzerine olağanüstü kurultaya gidilebildiğini anlattı.

 

 

“Koalisyon için hiçbir partiyle mutabakat sağlamadık”

 

Bir başka soru üzerine hiçbir partiyle koalisyon için mutabakat sağlamadıklarını, yetkili organların kendisine verdiği yetkiyle CTP, TDP, DP ve ÖRP ile görüştüğünü hatırlatan Küçük, “Birer görüşme yaptım ancak TDP’yle birkaç görüşme oldu, bazılarını tek başıma, bazılarını arkadaşlarımla beraber yaptım ama o görüşmelerde herhangi bir sonuca varmadık” diye konuştu.

 

 

“Çağrım dört dörtlük yerine geldi”

 

Başbakan Küçük, toplantı öncesi yaptığı birlik beraberlik çağrısının dört dörtlük yerine geldiğini ifade ederek, toplantıya parti yetkili organlarında yer alan herkesin katıldığını ve UBP’de birlik ve beraberlik kararı çıktığını söyledi.

 

Eroğlu’yla her Salı öğle yemeği

 

Bir başka soru üzerine Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile her zaman görüştüğünü, her salı öğle yemeğinde bir araya geldiklerini ifade eden İrsen Küçük, dün de öğle yemeğini birlikte yediklerini, memleket konuları yanında partisel konuları da görüştüklerini açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı’nın UBP’ye 35 yıl hizmet veren biri olduğuna işaret eden Başbakan Küçük, Eroğlu’nun UBP’de birlik ve beraberliğin bozulmasını istemeyenlerin başında geldiğini söylediğini hatırlattı.

 

 

Eroğlu bu sabah Başkanlık’ta

Başbakan Küçük, bugün saat 09.30’da Cumhurbaşkanı’nın Başbakanlık’a geleceğini ve birlikte kahve içeceklerini; saat 10.00’dan itibaren de Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edecek Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yeni oluşan Bakanlar Kurulu’na başarı temennisinde bulunacağını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ