20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“CTP demir leblebi olacak”
30 Nisan 2011 Cumartesi 16:23

“CTP demir leblebi olacak”

CTP Genel Başkanı Soyer, basın toplantısında soruları yanıtladı…

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan toplumun ne isterse olsun kendi kendini yönetme ve kendi ayakları üzerinde durma hedefi olması gerektiğini vurgulayarak, “Artık nereye ne kadar cami, nereye yol, nereye ne kadar iş ve hangi işin yapılacağına bu ülkenin insanları karar versin” dedi.
 

Soyer, KKTC ile Türkiye ilişkilerinin yeni bir düzlemde ele alınması gerektiği ihtiyacının artık çok açık olduğunu belirterek, dil, üslup ve anlayış birlikteliği sağlanmasının her iki ülkenin çıkarları için önem taşıdığını söyledi.


“Türkiye’yle ilişkiler yeni bir modele dönmeli” diyen Soyer, bakanlıklara koşut bir Yardım Heyeti’nin artık gereksiz olduğu görüşünü de ifade etti.


Soyer, MYK üyeleriyle birlikte dün Lefkoşa’da Eziç Restoran’da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorunu, ekonomik ve demokratik konulardaki görüşlerini gazetecilerle paylaştı; soruları yanıtladı.


Kıbrıs Türk halkının sorunun çözümü yönünde yeni bir inisiyatif geliştirip, çözüm yönünde yeni ve güçlü bir bilinç üretebildiğini ancak Rum toplumunun bunu sağlayamadığını kaydeden Soyer, Kıbrıs sorununun bu yüzden devam ettiğini, görüşme masasında tıkanıklıklar yaşandığını belirtti.

 

“Amaç yeni bilinç gelişmesinin adımını atmak”


CTP Genel Başkanı Soyer, 24 Nisan 2004 referandumunun 7. yılında geçen Pazartesi akşamı TDP’yle birlikte düzenledikleri etkinliği yorumlarken, “Amacımız, açıktır… Amacımız, Kıbrıs sorununa yol açan bilinç düzeyinin dışında yeni bir bilincin gelişmesinin adımını atmaktır. Durgunluk ve geriye gidiş ancak bu devinimlerin her iki tarafta da tetiklenmesi ile aşılabilir. Bu nedenle bugün bu etkinlik nedeniyle, hem kuzeyde hem de güneyde bir tartışma başladı” dedi.
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, “Kıbrıs Türk tarihinde belki de ilk defa sol olduğunu söyleyen 3 partinin, diğer 2 sol partinin düzenlediği bir etkinliğe ‘katılmayın’ çağrısı yapabildiğini” kaydederek, DP’nin ise en azından eylemi suskunlukla karşıladığına işaret etti.

 “Bedel ödeme talebi sorgulanmalı”

 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın ekonomik pakete tüm siyasilerin sahip çıkıp bedel ödemesi gerektiğiyle ilgili söylemine de değinen Soyer, bunun doğru olduğunu, Türkiye’nin IMF uygulamalarıyla çok acı yaşadığını belirtti. Soyer, Türkiye’nin kronik enflasyon ve darbeler ülkesi olma özelliğini eski bilincin dışına çıkmayla başardığını anlattı.


Ferdi Sabit Soyer, “bu gerçekler üzerine dayanarak, günümüzde yıllardır süren bir çıkmazın içinde debelenen Kıbrıs Türk halkına, şimdi devlet ve kamu verimsizliği ile ekonomik sorunlar için yeniden paket önerilmesini ve bedel ödemesi talebini sorgulamak gerektiğini” söyledi.
 

 


“Ne isterse olsun…”


Soyer, şöyle konuştu: “Bu durum ne Batı Trakya’daki, ne de Bulgaristan’daki Türklerin durumuna benzer. Bu yüzden, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan bu toplumun ne isterse olsun kendi kendini yönetme ve kendi ayakları üzerinde durma hedefi olmalıdır. Kıbrıs Türk toplumu bu hedefine, Türkiye’den adamıza gelen ve 35 senedir bizimle aynı kaderi paylaşan yurttaşlarımızla birlikte 24 Nisan 2004’te referandumda oy kullanan insanlarımızla birlikte federal çözümün eşit tarafı olarak AB’ye, adanın asli taraflarından biri olarak katılma hedefine ulaşmaya çalışmaktadır. Bunun için varlığını koruma ve geliştirme isteği demokratiktir ve meşrudur.”

 “Akıl veren ve dayatan değil…”


Akıl veren ve dayatan değil, dostluk ve kardeşlik temelinde yeni bir bilinçle ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Soyer, nüfus, muhaceret, kaçak işçilik ve vatandaşlık meselelerini bu topraklarda yaşayan tüm yurttaşların çıkar ve ihtiyaçlarına göre belirlemenin şart olduğunu anlattı.
Soyer, ekonomik paketin uygulandığı iki yılda ekonomideki durgunluğun ve işsizliğin neden daha da arttığını sorarak, bunca dert dururken UBP’nin şimdi de Kamu Hizmeti Komisyonu’nun üyelerinin görev süresini 4 yıla düşüren tasarıyı partizanca istihdamlar yapma amacıyla hazırladığını savundu.

 “Sefayı UBP sürdü”


Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Soyer, “1985’ten günümüze ekonomik paketin cefasını Kıbrıs Türk halkı, TKP ve CTP’nin çektiği; sefasını ise çözümsüzlük siyaseti devam etsin diye UBP’nin sürdüğü” görüşünü savundu.

 “Bedel ödemeye hazırım”
 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İ. Akça’nın “bedel ödenmesi gerektiğine” ilişkin açıklamasıyla ilgili sorulara karşılık da, bedel ödemeye hazır olduğunu kaydeden Soyer, “eğer ekonomi düzelecek, Kıbrıs sorunu çözülecekse canını verebileceğini hatta Sarayönü’nde darağacına asılabileceğini” söyledi.

 “Demir leblebi”
 

CTP’nin 5 Haziran’da yapılacak kurultayında şu ana dek 4 başkan adayı bulunduğunu; son başvuru tarihi 6 Mayıs’tan sonra tüm adaylarla birlikte basının önüne çıkacağını da açıklayan Soyer, tüm ilçelerde tanıtım toplantıları düzenleyeceklerini bildirdi. Başkan adayı sayısının daha da artabileceğini kaydeden Soyer, bunun CTP içinde canlı, demokratik bir dinamizm bulunduğunu gösterdiğini; kaç aday olursa olsun tümünün CTP’nin ortak idealleri için çalışan insanlar olacağını söyledi.


Soyer, çok adaylılığın partiye zarar vereceğini düşünenlerin boşuna heveslenmemesini isteyerek, “Bu parti demir leblebi olacak” ifadelerini kullandı.
 

Ferdi Sabit Soyer, CTP tüzüğünde 19 Kasım 2009’da yapılan son değişikliğe göre, başkan seçilecek kişinin kurultaya katılan delegelerin salt çoğunluğunun oyunu alması gerektiğini, aksi halde en çok oy alan iki aday arasında seçimin tekrarlanacağını da anlattı.
  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ