19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çoklu konferans baskısı
03 Nisan 2011 Pazar 20:52

Çoklu konferans baskısı

Türkiye’nin çok taraflı konferans için diplomatik ve siyasi düzeyde baskı yaptığı öne sürüldü...

Ankara’nın; Kıbrıs sorununun ilerlemesi için yegâne yolun Kıbrıs sorununa ilişkin çok taraflı konferansın olduğunu ortaya koyarak diplomatik ve siyasi düzeyde ve özellikle perde gerisinde faaliyet gösterdiği iddia edildi.


Güneyde Rumca yayınlanan Fileleftheros gazetesi “Çok Taraflı İçin Baskılar” başlıklı haberinde, TC Dışişleri Bakanlığı’nın, 5 taraflı konferansa yönelik tezini sunma kampanyası yürüttüğünü ileri sürdü.


TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi temaslarında bu konuyu görüşme noktalarının en üstünde tuttuğunu da savunan gazete, Türklerin ayrıca “mevcut sürecin ilerlemediği ve bunun sonsuza dek devam edemeyeceği” argümanını kullandığını da ileri sürdü.


“Türklerin; çok taraflı konferans için baskıları artırdığını”, aynı zamanda da “Türk tutumundan dolayı gerekli görüş birliklerinin bulunmadığını ve sürecin tahrif edildiğinin net olduğunu” da savunan gazete Türklerin ortaya koyduğu “mevcut sürecin ilerlemediği” şeklindeki görüşün, Kıbrıs sorununu sonlandırmak isteyen yabancı hükümetler ve BM’de zemin bulduğunu belirtti.
 


“Economist Dergisi”


Fileleftheros gazetesi “Economist” dergisinde yer alan makalede müzakerelerde olumsuz bir ortamın bulunduğunun ifade edildiğini yazdı.


Habere göre dergide iki liderin 100 görüşmesinin ardından, Güney Kıbrıs ve Türkiye’deki seçimler ile Güney Kıbrıs’ın yaklaşan AB dönem başkanlığıyla, siyasi gelişmelerin, Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin müzakereleri gölgelemesinin beklendiği de ifade edildi.


Gazete, makalede ayrıca BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Economist dergisinin Güney Kıbrıs’ta düzenlediği forumda yaptığı konuşmalara da atıfta bulunduğunu yazdı.
 

Hristofyas seçimi kaybedebilir


Habere göre “Economist” dergisi, görüşmelerin sonsuza kadar sürmesinin mümkün olmadığını, genç Kıbrıslıların, birleşik adaya ilişkin hatıralarının bulunmadığını belirtti ve anlaşma olmadan Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın 2013 yılındaki seçimleri kaybetmesinin de mümkün olabileceğini dile getirdi.
 

Ekonomi taksime maruz kaldı


Ada ekonomisine de değinen dergi, ekonominin “taksime” maruz kaldığını, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının başarısızlığa uğraması durumunda AB-Türkiye ilişkilerinin de zora gireceğini, ancak AB’nin bu konuda çok şey yapmasının mümkün olmadığını, zira Kıbrıs Rum tarafının önce almayı, sonra da vermeyi istediğini belirtti.


Dergiye göre azımsanmayacak sayıda Kıbrıslı Rum’un, AB üyeliği ve Euro’ya çok ilgi duymadığının da görülmekte olduğunu yazdı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ