18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çok dillilik irdelendi
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:03

Çok dillilik irdelendi

Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) İngilizce Öğretmenliği Bölümü geçtiğimiz gün “Dil Öğretiminde Çok dillilik” konulu bir seminer düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, seminer London Metropolitan University’de görev yapan, Eğitimde Çokdillilik Enstitüsü Başkanı Dr. Tözün İssa tarafından verildi.

 

“Dil öğrenimine yardımcı olur”

Dr. İssa seminerde, “Dil Eğitiminde Çokdilliliğe Bakış: İngilteredeki Türkçe Konuşan Öğrencilerin Çoklu Kimliklerinin Desteklenmesi” konusunu katılımcıların katkılarıyla irdeledi. Seminerde İngiltere’de doğup büyüyen, aile ortamında Türkçe konuşan fakat okul ortamında İngilizce eğitim alan öğrencilerin durumlarını örneklendiren Dr. İssa, çok dillilik kavramının aslında genel kanının aksine ikinci ve yabancı dil öğrenimine yardımcı olan bir durum olduğunu anlattı.

Dr. İssa, bu konunun Kıbrıstaki İngilizce dil eğitimine yansıtıldığında, İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerin anadillerine ait kavramların ikinci yabancı dil öğreniminde kullanmasının yararlı olacağını savunarak, anadili öğrenilirken beyinde oluşan dil yeteneğine ait temellerin İngilizce öğrenilirken de kullanılabileceğine değindi.

 

“Öğrenme anlamlı hale gelir”

Bunun yanı sıra, çok dilliliğin çok kültürlülüğü de beraberinde getireceğini vurgulayan İssa, öğrencilerin sosyal ve kültürel deneyimlerinin sınıf ortamındaki dil öğreniminde kullanılmasının hem öğrencilerin kendilerini değerli hissetmelerine ve dolayısıyla kendilerine olan güvenlerinin artmasına, hem de öğretmenin yeni öğretilen dille öğrencilerin hayatları arasındaki bağlantının kurularak öğrenmenin anlamlı hale gelmesine yardımcı olacağını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ