16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklarınıza kalmayacak 15 teknoloji!
17 Nisan 2012 Salı 14:53

Çocuklarınıza kalmayacak 15 teknoloji!

Gelecekte hiç kimse bilmeyecek bile

Bugün kullandığımız elektronik cihazların birçoğu, belki şaşıracaksınız ama, yok olmanın eşiğindeler. VHS recorder ve 35mm'lik kameraların kaderini yakında paylaşacak olan bu cihazları yeni doğan çocuklarınız muhtemelen hiç kullanmayacak. İşte sonu yaklaşan 15 teknoloji.

Evde kablolu internet:

Bugün 4G LTE bile kablolu internetle kıyaslanabilecek indirme hızları sunuyor, ancak tabi ki evde sürekli mobil genişbant ağından faydalanmak oldukça maliyetli olurdu. Ancak gelecek birkaç sene içinde genişbant sağlayıcıları, her sokağa kablolar döşemek yerine anten döşemenin daha uygun fiyatlı olduğunu farketmeye başlayabilirler. Bu noktaya geldiğimizde kablosuz internet, kabloluya göre daha ucuz olabilir.

Kameralar:

Akıllı cepler, bas-çek fotoğraf makinelerini ortadan kaldırmaya çoktan başladılar. Akıllı cepler, kameraların aksine resimlerimizi anında düzenleyebilmek ve paylaşabilmek için gerekli tüm araçları sunuyorlar.

Sabit telefonlar:

Sabit telefon kullanımının giderek düştüğü de bir gerçek. Herkes, evinde bir sabit telefona sahip olabilir ancak herkesin kendine ait bir cep telefonuna da sahip olma ihtmali yüksek.

Yavaş açılan bilgisayarlar:

Gelecekteki bilgisayarlar, kapanmak yerine uyku moduna geçeceğinden onları uyandırmak bir saniye alacak. Yeni işletim sistemleri, güncellemeleri yeniden başlatmaya gerek kalmadan yükleyebilecek.

Pencereli işletim sistemleri:

Her uygulamayı taşınabilir bir pencerenin içinde çalıştırma yöntemi, önümüzdeki senelerde ortadan kalkabilir. Microsoft, Metro arayüzü ile bu yönde bir girişimde bulundu bile.

Sabit diskler:

SSD'ler, mekanik parçalara sahip olmadıklarından çok daha hızlılar ve aynı zamanda darbelere karşı daha dayanıklılar. SSD'ler bugün oldukça pahalı olsalar da, önümüzdeki seneler içinde bunun değişmesini ve alt-uç PC'lerde bile SSD'leri görmeyi umabilirsiniz. Sabit diskler depolama alanının hızdan daha önemli olduğu sunucularda kullanılmaya devam edebilir.

Sinema salonları:

Sinema biletlerinin fiyatları artmaya devam ettikçe insanlar, çok daha düşük fiyatlı olan alternatifleri değerlendirmeye yöneleceklerdir.

Fare:

5 sene içinde ekranlara kapasitif dokunmatik özelliği eklemenin maliyeti oldukça düşecektir. Fare ve touchpad gibi daha isabetli seçime izin veren cihazlar hemen yok olmasalar da, zamanla ikincil bir giriş yöntemine dönüşebilirler.

3D gözlükler:

HTC ve LG, gözlüksüz stereoskopik 3D ekranlara sahip ceplerini geçtiğimiz sene piyasaya sürdüler. Bu ekranlar, ev sineması kadar yüksek bir kalite sunmasalar da eğlencelilerdi. Önümüzdeki senelerde TV gibi geniş ekranlı ürünler, birçok kişinin aynı anda seyredebileceği iyi ekranlar sunacaklardır.

Uzaktan kumandalar:

Yakın bir zamanda çoğumuz televizyonumuzu hareketlerle veya ses komutlarıyla yönetebileceğiz.

Masaüstü PC'ler:

Bilgisayar üreticileri, önümüzdeki senelerde masaüstü PC üretimini büyük ölçüde durduracaklar. Ancak büyük ekranlı hepsi-bir-aradalar, sunucular ve uç nokta iş bilgisayarları yaşamını sürdürecektir. PC parçalarını toplayarak kendi PC'mizi meydana getirmeyi seviyoruz ve böyle bir seçeneğin ortadan kalkmamasını umuyoruz.

Telefon numaraları:

Skype, Google Talk gibi VoIP sohbet hizmetlerinin popüler hale gelmesiyle arkadaşlarınızı kullanıcı ismiyle arayabiliyorsunuz. Yakın gelecekte arkadaşlarınıza telefon numarası yerine kullanıcı kimliklerini sormaya başlayabilirsiniz.

Televizyon yayınları:

DVR'ler, birçok TV şovunu kasetlere gerek kalmadan kaydetmenize izin veriyor. Birçok TV kanalı, programlarını ücretsiz olarak internetten de sunuyor.

Fax makineleri:

Faks makinelerinin hala kullanılmasının sebeplerinden bir tanesi, bazı şirketlerin imzaları sadece bu yolla kabul etmeleri. Ancak şirketlerin elektronik imzaları geçerli saymaları ile faks makinesinin sonu gelecektir. İmzadan vazgeçemeyen şirketler ise bunu dokunmatik cihazlar yoluyla çözebilecektir.

Optik diskler:

İndirilebilir ve akış yapılabilir video hizmetlerinin sayısının giderek arttığını düşündüğümüzde, fiziksel medyaların ölümünün yaklaştığını düşünebiliriz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ