23 Mayıs 2018 Çarşamba

Dize Sıdal

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çocuklarda uykudan korkarak uyanma (Gece Korkusu)

02 Nisan 2013 Salı 14:57

Gece uykudan korkarak uyanma çocuklarda oldukça sık rastlanan bir durumdur. Halk arasında kabus görme ya da karabasan olarak adlandırılan bu durum aslında bir çeşit uyku bozukluğudur. Gece korkusu çocuklarda iki farklı şekilde görülmektedir.

Birincisinde; çocuk genellikle gece yarısından sonra uykudan korkarak ve bağırarak uyanır. Korkulu bir rüya görmüş, şaşkın bir haldedir. Rüyanın gerçek olmadığını anlayıncaya kadar kısa bir süre bu şaşkınlık devam eder.

Anne ve babanın yanına giderek rüyasını anlatmak ya da onlarla yatmak ister. Ancak rüyanın gerçekçi olmadığını anlayınca sakinleşir ve uykusuna devam eder.

İkincisinde ise; çocuk genellikle uyuduktan 1-2 saat sonra gecenin ilk yarısında panik halinde uyanır. Gece terörü denen bu durumda çocuğun çok korkmuş, ürkmüş  ve telaşlı bir hali vardır. Anlamsız konuşmalar yapar, amaçsız bir biçimde yatağından kalkabilir. Ailenin bütün çabalarına rağmen bu hal yatıştırılamaz, ilişki kurma çabaları amaçsız kalır. Birkaç dakika sonra çocuk kendiliğinden sakinleşir yatağına yatar ve uykusuna devam eder. Aslında çocuk uykusundan gerçek anlamda uyanmış değildir. Sabah uykusundan uyandığında gece olup bitenleri hatırlamamaktadır.

Uykudan korkarak uyanma gece boyunca birkaç kez tekrarlanabilmektedir. Her gece olabileceği gibi ayda birkaç kez gibi nadir de olabilmektedir.

Genellikle 4-12 yaşları arasında görülen bu rahatsızlıkta ebeveynlerin ilk önce kendilerinin sakin davranmaları gerekmektedir. Burada çocuğu uyandırmaya çalışmanın hiç bir yararı olmamakla beraber, çocuk sakin bir şekilde yatağına yatırılmalıdır. Bir müddet sonra çocuk kendiliğinden uykuya dalacak ve bu durum düzelecektir.

Çocuklarda aşırı yorgunluk, stres, ilaç kullanımı, ateş, yatağından farklı bir yerde uyuma gibi faktörler uyku korkusu yaşama olasılığını artırmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; bir kısım nörolojik hastalıklar ile gece korkuları bir birine benzemektedir. Bu ayrımın yapılabilmesi için, uzmandan yardım alınılması gerekmektedir.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ