15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklar bilgilendirildi
27 Nisan 2011 Çarşamba 15:56

Çocuklar bilgilendirildi

“Çocuklarımızı Kalp Hastalıklarına Karşı Bilinçlendirelim” devam ediyor

Gelecek nesillerin, ilaca ve yatağa bağımlı kalmadan sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın kendilerine hazırlanmasının büyüklerin görevi olduğunu belirten Özerdem, çocuk yaşlarda gelişen obezitenin ileriki yıllarda kalp ve diyabet hastalığına neden olduğunu vurguladı…
 

 

Kıbrıs Türk Kalp Derneği, ilkokul öğrencilerine yönelik düzenlediği “Çocuklarımızı Kalp Hastalıklarına Karşı Bilinçlendirelim” konulu eğitim çalışmalarına devam ediyor.
Dernekten yapılan açıklamada, bu çerçevede geçen günlerde Necati Taşkın İlkokulu’nun ziyaret edilerek son sınıf öğrencilerine rozet takıldığı, aydınlatıcı broşürler verildiği, ayrıca, dernek başkanı Dt. Öner Özerdem ve genel sekreter Hasan Zilci’nin etkinlikte, çocuklarla dünyanın en önemli sağlık sorunlarının başında gelen “Kalp Sağlığı ve Hastalıkları” konusunda sohbet ederek sorularını yanıtladığı kaydedildi.


 

“Obezite kalp hastalığına neden oluyor”


 

Dt. Öner Özerdem, koruyucu hekimlik hizmetlerinin Kıbrıs Türk Kalp Derneği’nin sosyal sorumluluk anlayışı ve ilkeleri çerçevesinde devam edeceğini, gelecek nesillerin, ilaca ve yatağa bağımlı kalmadan sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın kendilerine hazırlanmasının büyüklerin görevi olduğunu söyleyerek, çocuk yaşlarda gelişen obezitenin ileriki yıllarda kalp ve diyabet hastalığına neden olduğunu belirtti.
 

 


“Yetkililerin daha dikkatli olmalı”

 

Okul kantinlerinde denetim yoluyla daha sağlıklı gıdaların satılmasının sağlanması ve bu konuda yetkililerin daha dikkatli ve titiz olmaları gerektiğini vurgulayan Özerdem ayrıca, çocukların beslenmesinde fast-food gıdalardan uzak durulması, sebze ve meyve yönünden ağırlıklı beslenme rejimlerinin tercih edilmesi konusunda ailelerin ciddi sorumluluğu olduğunu belirtti.
 


“Oyun alanları yaratılmalı”

 

Özerdem, “Çocuklarımızın daha çok spor yapabilmeleri için okulların spor ders programları artırılmalı, yarışmalı etkinlikler düzenlenmeli ve oyun alanları yaratılmalıdır. Sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve hükümetler kalp sağlığı konusunda daha ciddi sorumluluk almalıdır” dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ