19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cobalt-60 güvenliymiş!
07 Nisan 2011 Perşembe 14:14

Cobalt-60 güvenliymiş!

Bakanlığa göre Cobalt 60 cihazı güvenli, Haberdar Gazetesi ise art niyetli…

Sağlık Bakanlığı, Cobalt 60 cihazında bulunan radyoaktif kaynağın, kademeli emniyet sistemleriyle tamamen güvenli bir halde olduğunu açıkladı.

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan yazılı açıklamada, “Bu radyoaktif kaynağın şu anki park pozisyonunda hiçbir şekilde etrafa herhangi bir sızıntı, kaçak veya yayınım kesinlikle yapmamaktadır” denildi.

 

“Ölçümler eksiksiz yapıldı”

 

Merkezin konumu sebebiyle cihazın bulunduğu alanın tamamen kurşun kapı ve kurşun kaplamalarla koruma altına alınmış ve hiçbir şekilde dış ortama en ufak zarar veya şüphe dahi yaratmayacak biçimde olduğuna işaret edilen açıklamada, gerekli olan ölçümlerin, konunun uzmanları tarafından eksiksiz olarak yapıldığı ve cihaz odasında dahi herhangi bir radyasyon kaçağı olmadığının kayıt altına alındığı vurgulandı.

 

“Yerine daha moderni alınacak”

 

“Bakanlığımızca ilgili bölümün tadilat çalışmaları başlatılmış olup, Cobalt 60 cihazının da hizmetten kaldırılıp yerine daha yeni ve modern cihazların alınması için TC Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak gerekli girişimler yapılmıştır. Anılan günde servisin açık olması ve izinsiz olarak buraya ulaşılması da, yapılmakta olan tadilat sebebiyledir. Bu servisimiz tadilat dışı günlerde tamamen kapalı tutulmaktadır” denilen Bakanlık açıklamasında, sözü geçen radyoaktif kaynağın bulunduğu durumda asla radyoaktivite yayma ihtimali olmamasına rağmen, bu kaynağın sökülmesi, sonrasında imhası için ilgili ve yetkili yere ulaştırılması aşamasının çok daha yüksek risk taşıyan bir süreç olduğu kaydedildi.

 

“Gerekli tüm prosedür uygulandı”

 

“Bu riskler de göz önünde bulundurularak, bakanlığımızca radyoaktif kaynağın en doğru biçimde, çevre ve insan sağlığını asla en ufak bir tehlikeye mahal vermeden gerekli tüm prosedürler de uygulanarak ilgili yere nakledilerek bertaraf edilmesi sağlanacaktır.

 

Son günlerde kasıtlı ve maksadını aşan tek taraflı yayınlar yapılması hiç kimseye fayda sağlamaz. Sağlık konusu tüm konuların başında gelmektedir. Sağlıkla alakalı yapılan haberlerle kurumlarımızı hak etmedikleri şekilde eleştirmek ve yıpratmak aslında, toplumun tümüne yapılacak bir kötülüktür 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ