17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cilde dikkat!
03 Mayıs 2011 Salı 18:12

Cilde dikkat!

Sigaranın cildinize verdiği zararları biliyor musunuz? İşte o zararlar:

Hepimiz biliyoruz ki, doğal yaşlanma süreci yaşam boyunca devam eder. Bakımsızlıkla birleşirse hızlanır ve derinleşir. Cildimizin en önemli yetenekleri zamanla zayıflar, sonunda değişim gözle görülür hale gelir.

 

Sigara içenlerde ise bu anlattıklarım öylesine hızlanır ki, bir de bakmışsınız herkes size ne kadar çöktüğünüzü söylüyor. Sigara dumanı ciltte çeşitli biyokimyasal değişimlere neden olur. Hücreleri yiyip bitiren serbest radikalleri çoğaltır ve aktifleştirir.

 

Sigaranın etkisiyle artan serbest radikaller hücrelerin merkezine, DNA’nın faaliyetine zarar verirler. cildimizdeki kollajeni ve vücuttaki tüm proteinleri tüketirler.

 

Daha önemlisi, hücre yapısına, kanımıza ve beyine zarar verirler. Böylece savunma gücünün kaybolmasına, erken yaşlanmaya ve her türlü hastalığa neden olurlar.

 

Sigaranın İnsan Cildine Etkisi erken deri yaşlanması yara iyileşmesinde gecikme cilt kanserlerinin riski artar (skuamoz hücrereli karsinom özellikle dudakta gelişen kanser ve malin melanom) elde ve bıyıkta renk değişikliği ve sararma yüzde (özellikle T bölgesinde) iri siyah noktalar diş etlerinde ve dişte renk değişikliği yüz cildinin tonunda grileşme yüzün nem oranının azalması A ve C vitaminlerinin azalması dolayısı ile kollajen sentezinin azalması cildin kırışması Kalıtımsal mirasımız ne olursa olsun, kronolojik yaşlanma kaçınılmaz, evrensel bir olaydır.

 

Sigaradan dolayı erken yaşlanma ise ne evrenseldir nede kaçınılmazdır! Örneğin; koyu renkli rujlar herkesi yaşından büyük gösterir ama özellikle senelerce sigara içmiş bir bayanın dudaklarında oluşan dikey çizgilerden dolayı bu yarıklara koyu renk ruj kaçması onları olduklarından çok daha yaşlı gösterecektir. Sigaranın dişleri sararttığını da unutmayın.

 

Biliyorsunuz, hiçbir şey insanı sapsarı, bakımsız dişler kadar yaşlı gösteremez. Kendiniz sigara içmiyor olabilirsiniz.

 

Ama pasif içici olanlarında ciltleri etkilenebilir. Hele bazı insanlar sigara dumanına karşı daha şiddetli tepki gösterirler. Gözleri kanlanır yada yaşarmaya başlar. Etrafınızda tiryakiler varsa, elinizden geldiğince açık havaya çıkın. Hele kendiniz içiyorsanız, hiç olmazsa aldığınız C vitaminini arttırın.

 

Çünkü yaktığınız her sigara sigara vücudunuzdaki C vitaminini tüketir! Tazelenmek için biraz zamana, azimli olmaya ve farklı uygulamalara ihtiyacımız olabilir.

 

Tabii bütün bunlar cildinizde oluşmuş hasarın miktarına bağlı olarak değişir. Eğer isterseniz dermatoloğunuza multivitamin bakım kürleri için danışın ve yardım alın.

 

Bu şekilde, cildinizin gençlik hazinesini sınırsız bir şekilde zenginleştirmiş olursunuz. Yüzünüzün biçimi değişmeden, herhangi bir yapay etken kullanmadan, kendiniz olarak kalır ve kendi halinizde gençleşmiş olursunuz..

 

“Genç kalmanın en önemli sırrı nedir?” diye sorarsanız, hiç tereddüt etmeden “Neşe ve güleryüz” derim. Bunların ardı sıra olumlu düşünmek, güzel uyumak ve hareketli bir yaşam sürmeyi sıralarım. İnanın bütün bunlar, tüm kozmetik yöntemlerden, tedavilerden ve ilaçlardan önce gelir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ