14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çikolata hakkında 7 gerçek!
11 Temmuz 2013 Perşembe 14:09

Çikolata hakkında 7 gerçek!

Çikolatanın hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bitmek bilmeyen bir liste kadar çok ürünün içinde çikolata var

Çikolatanın hayatımızda önemli bir yeri vardır. Keklerde, kurabiyelerde, brownilerde, pudinglerde, tartlarda, suflelerde, soslarda, bisküvilerde ve bitmek bilmeyen bir liste kadar çok ürünün içinde çikolata var.

 

Bir kutlama yaparken de oradadır; kalp ağrınızı, melankolinizi, hayal kırıklıklarınızı dindirmek için de. Onu çok isteriz ama sonra yediğimiz için kendimizi azarlarız; haz alırız, sonra da suçluluk duygusuyla cezası neyse çekmeye razı oluruz.

 

İşte çikolata hakkında 7 gerçek:

 

İlk keşfeden Kristof Kolomb

Görünüşe göre, Kristof Kolomb ve onunla birlikte araştırma yapan denizciler çikolatayı keşfeden ilk Avrupalılardı. Kakao çekirdeğine o kadar hayran kalmışlardı ki Kral ve Kraliçe’ye sunmak üzere İspanya’ya getirdikleri hazinelerin arasında onlara da yer verdiler.

 

Dillerdeki kutsallığı

Kakao çekirdeklerinin toplandığı ağacın adı Theobroma Cacao’dur. ‘Kakao’ eski Güney Amerika yerlilerinden Olmec’lerin kullandığı ‘kakawa’dan gelmektedir. ‘Theobroma’ ise Yunanca ‘yiyeceklerin tanrısı’ anlamına geliyor. Ne kadar yerinde değil mi?

 

Kafein oranı düşündüğünüzden daha az

Son zamanlarda çikolatanın kafein içerdiği kabul edilmeye başlandı. Ve bu ondan uzak durmamız için kullanıyor. Gerçekte ise 150 gram çikolata 10 miligram kafein içerirken, 200 gram kahve 150 miligram kafein içeriyor. Bu nedenle diet programlarında n yalnızca çikolatayı çıkarmamalı.

 

Uzun bir süredir etrafımızda

Arkeologlar, Mö. 600’lerde Olmec sürahilerinde kakaoların izine rastlamıştır. Bu eski toplumlarda, Maya ve Aztekler’de de görüyoruz ki çikolatayı sıvı halde tüketmişler ve onun için özel bardaklar tasarlamışlardır.

 

Ağızda erime özelliği

Kakao yağları oda sıcaklığında katı haldedir, ancak 35-36 derecede sıvı hale geçmeye başlar. Eğer ayrışma noktası insan vücudunun sıcaklığından daha yüksek olsaydı (ki bu 37.5 derecedir) çikolatayı ‘ağızda eritmek’ yerine tost gibi kıtır kıtır yemek zorunda olacaktık.

 

Buzdolabında saklamayın

Çikolata asla buzdolabında muhafaza edilmemeli. Bunun yerine diğer yiyeceklerden ayrı, kuru  ve serin yerlerde saklanmalı. Çok düşük derecelerde, çikolata beyazımsı bir renk alarak form değiştirmeye başlar. Bu haliyle yemek güvenlidir ama o kadar da lezzetli görünmez.

 

Zehirlidir

Çok yüksek miktarda yenildiğinde zehirleyici özelliği vardır. Thebromine denilen ve merkezi sinir sistemini etkileyen, kalp çarpıntısına, krize ve dehidrasyona yol açan bir kimyasal içermektedir. İnsan için öldürücü dozu 10 kg olmasına rağmen sütle tüketildiğinde sorun kalmayacaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ