18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçinin sabrı kalmadı
27 Nisan 2011 Çarşamba 12:31

Çiftçinin sabrı kalmadı

Çiftçiler, talepleri karşılanmadığı takdirde, sokağa dökülmek de dahil bir dizi eylem yapmaya hazırlanıyor

Adem KAVAZ

 

Çiftçiler sıkıntılı günler geçiriyor. Hükümetten, Doğrudan Gelir Desteği ve geriye dönük 12 milyon TL alacakları bulunan çiftçilerin içinde bulundukları durumu , Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Ali Can Kabakçı Haberdar’a değerlendirdi. Kabakçı, “hükümet gösterdiğimiz hoş görü ve iyi niyeti gözardı ediyor” dedi. Alacaklarının hala ödenmediğine belirten Kabakçı, 2011 yılı için çiftçiye ödenecek Doğrudan Gelir Desteği’yle ilgili belirsizliğin de sürdüğüne dikkat çekti.Bugün gerçekleşecek Bakanlar Kurulu toplantısında çiftçilerle ilgili karar alınmaması durumunda Perşembe günü bir toplantı yapacaklarını belirten Kabakçı, toplantının ardından tavırlarını kamuoyuna açıklayacaklarını ifade etti.

 

 

Kabakçı: hoşgörü ve iyi niyeti göz ardı ettiler

 

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Ali Can Kabakçı, hasat döneminin geldiğini anımsatarak, hükümetin geçen yıl çiftçiye ödemesi gereken paraları hala ödemediğini vurguladı. Kabakçı,” Birlik olarak elimizden gelen her türlü iyi niyet ve hoşgörüyü hükümete gösterdik ancak onlar bunu gözardı etti” dedi.

 

 

“2011 ödenecek miktar belli değil”

 

Çiftçinin hükümetten geriye dönük 12 milyon TL civarında alacağı bulunduğunu anımsatan Kabakçı, “Her yıl çiftçiye hükümet tarafından ödenen Doğrudan Gelir Desteği’nin 2011 yılında ne kadar olacağı henüz belli değil” şeklinde konuştu. Ali Can Kabakçı sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

“Çiftçimize emri vaki yapılıyor”

 

“Görünen o ki hasat döneminin başlamasını bekliyorlar. Ayrıca çiftçimize emri vaki yaparak kendi istedikleri veya düşündükleri rakamları zorla uygulatmak istiyorlar. Her yıl Doğrudan Gelir Desteği’nin ilk dilimi avans olarak hasat dönemi öncesi bu zamanlarda çiftçiye ödenirdi. Bu yıl ilk kez Gelir Desteği’nin ilk dilimi çiftçimize ödenmedi. 2010 yılında ödenmesi gereken 12 milyon TL ise 2011’in ortalarına gelmemize rağmen ödenmemiştir.”

 

 

“Çiftçilerle ilgili kararlar çıkmazsa…”

 

Hükümetin , tarımla uğraşan kesimin sorunlarına duyarsız kaldığını iddia eden Kabakçı, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında çiftçilerle ilgili net kararlar üretilmesini beklediklerini ifade etti. Ali Can Kabakçı, bu kararların netleşmemesi durumunda yarın ilgili kurulları toplantıya çağıracaklarını açıkladı. Kabakçı, bu toplantıda izlenecek süreçle ilgili karar üreteceeklerini söyledi.

 

 

“Üreticilerle çiftçilerin ülkede var olma mücadelesi veriyor”

 

“Hükümetten aylardır tarım kesimi için ek bütçe talebimiz var. Eğer hükümet ek bütçe hazırlamazsa bunun altından kalkamayacaklar” diyen Ali Can Kabakçı, üreticiler ve çiftçilerin ülkede var olma mücadelesi verdiğini belirtti. Bu mücadeleyi kırsal alandakilerin yaşam mücadelesi olarak gördüklerini anlatan Kabakçı, “Çiftçimiz ve üreticimiz adına Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği olarak artık yeter diyoruz. Artık hükümeti son kez uyarıyoruz. Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında üreticilerimizin beklentilerine cevap verilecek kararları üretmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

“Bize sabredin diyorlar”

 

Bugüne kadar hükümet yetkilileriyle birçok kez görüştüklerini anımsatan Başkan Kabakçı, “ Bize sabredin diyorlar. Elimizden geleni yapıyoruz diyorlar. Biz artık ellerinden geleni yapmalarını istemiyoruz, yüreklerindeki niyeti öğrenmek istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ